Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pružnost a pevnost Průřezové moduly pro namáhání krutem a ohybem 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pružnost a pevnost Průřezové moduly pro namáhání krutem a ohybem 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Pružnost a pevnost Průřezové moduly pro namáhání krutem a ohybem 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky s průřezovými moduly pro namáhání krutem a ohybem a s jejich významem pro pevnostní výpočty při namáhání v krutu a v ohybu. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova průřezový modul, kvadratický moment průřezu, polární moment průřezu Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Pruznost a pevnost

3 Průřezové moduly Při namáhání v tahu, tlaku a smyku jsme poznali, že charakteristickými veličinami byla velikost síly a plochy průřezu. To tedy znamená, že u těchto druhů namáhání nezáleží na poloze, tvaru nebo rozložení průřezu podle průřezové osy. Jinak tomu bude u namáhání krutem a ohybem, o čemž se můžeme přesvědčit pokusem.

4 Průřezové moduly Pokus: Vezměme rovné plastové pravítko obdélníkového průřezu a ohýbejme jej. Zjistíme, že pravítko se daleko lehčeji ohne naležato než nastojato. Vidíme tedy, že u ohybu (i krutu a vzpěru) není únosnost a deformace závislá pouze na velikosti průřezu, ale závisí i na poloze, tvaru a rozložení podél průřezové osy! Charakteristickou veličinou je Kvadratický moment průřezu.

5 Kvadratický moment průřezu je charakteristickou průřezovou veličinou pro krut, ohyb a vzpěr. Označení: … osy, ke kterým moment počítáme Výpočet:

6 Kvadratický moment průřezu Tyto vztahy potřebujeme při odvozování rovnice pro ohyb, kde jsou vztaženy na neutrální osu. Součet součinů a se vztahuje na celou plochu průřezu!

7 Kvadratický moment průřezu Jelikož kvadratický moment roste s druhou mocninou vzdálenosti od osy, proto se pravítko nastojato daleko méně deformuje než naležato! POZOR!

8 Polární moment průřezu Kromě kvadratického momentu průřezu rozeznáváme ještě tzv. Polární moment průřezu, který je vztažen k ose, která je k rovině kolmá. Bod O, ve kterém osa protíná rovinu obrazce nazýváme pólem.

9 Polární moment průřezu Jelikož platí, že, můžeme pak psát vztah

10 Polární moment průřezu Polární moment průřezu je roven součtu kvadratických momentů průřezu ke dvěma vzájemně kolmým osám, které se protínají v pólu.

11 Kvadratické a polární momenty Hodnoty pro základní geometrické tvary (kruh, čtverec, obdélník, mezikruží, … ) lze najít ve Strojnických tabulkách. Úloha:Vyhledej si ve Strojnických tabulkách hodnoty kvadratického a polárního momentu pro základní geometrické obrazce. Nalezené výrazy zapiš do tabulky.

12 Literatura a zdroje informací MRŇÁK, Ladislav a Alexander DRLA. MECHANIKA: Pružnost a pevnost. 3., opravené vydání. Praha: SNTL, 1981.


Stáhnout ppt "Pružnost a pevnost Průřezové moduly pro namáhání krutem a ohybem 03 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google