Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pružnost a pevnost Namáhání na krut, pevnostní rovnice v krutu, dovolené napětí v krutu 09 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pružnost a pevnost Namáhání na krut, pevnostní rovnice v krutu, dovolené napětí v krutu 09 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Pružnost a pevnost Namáhání na krut, pevnostní rovnice v krutu, dovolené napětí v krutu 09 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky s namáháním součástí na krut. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova kroutící moment, pevnostní rovnice v krutu, dovolené napětí v krutu Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Pruznost a pevnost

3 Namáhání na krut Součást je namáhaná na krut, působí-li na ni dvojice sil rovnoběžná s průřezem.

4 Namáhání na krut Součást je namáhaná na krut, působí-li na ni dvojice sil rovnoběžná s průřezem. Na volném konci vzniká kroutící (točivý) moment M k.

5 Namáhání na krut Deformace:zkroucení Pokud nakreslíme na pryžový válec přímku 01, po zkroucení se změní ve šroubovici 01’. Pevnostní rovnice:

6 Namáhání na krut Napětí v krutu vzrůstá přímo úměrně se vzdáleností od osy kroucení, kde je nulové, až do maxima na povrchu tyče.

7 Pevnostní rovnice v krutu Rovnici můžeme použít třemi způsoby. Obdobně jako i pro ostatní způsoby namáhání. 1.Kontrolní výpočet – skutečné napětí nesmí překročit hodnotu dovoleného napětí.

8 Pevnostní rovnice v krutu 2.Návrhový výpočet – počítáme (navrhujeme) tvar a velikost průřezu. 3.Výpočet únosnosti – počítáme velikost přípustného kroutícího momentu.

9 Pevnostní rovnice v krutu Výpočet kroutícího momentu z výkonu a otáček – nejčastěji počítáme (navrhujeme) na krut hybné hřídele. P [W] …přenášený výkon  [s -1 ] ..úhlová rychlost n [s -1 ] …otáčky hřídele

10 Dovolené napětí v krutu Pro běžné houževnaté materiály přibližně platí Pro pružinovou ocel Pro šedou litinu platí – pro kruhový průřez – pro obdélníkový a čtvercový průřez

11 Literatura a zdroje informací MRŇÁK, Ladislav a Alexander DRLA. MECHANIKA: Pružnost a pevnost. 3., opravené vydání. Praha: SNTL, 1981.


Stáhnout ppt "Pružnost a pevnost Namáhání na krut, pevnostní rovnice v krutu, dovolené napětí v krutu 09 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google