Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KURZ ZÁKLADY PRÁCE S POČÍTAČEM 1 Úvod do práce ve Windows Autor: Mgr. Aleš Kozák.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KURZ ZÁKLADY PRÁCE S POČÍTAČEM 1 Úvod do práce ve Windows Autor: Mgr. Aleš Kozák."— Transkript prezentace:

1 KURZ ZÁKLADY PRÁCE S POČÍTAČEM 1 Úvod do práce ve Windows Autor: Mgr. Aleš Kozák

2 Operační systém Operační systém je základní programové vybavení vašeho počítače. Díky těmto programům můžete počítač ovládat. MS DOS (starý, příkazový systém) Windows (obsahuje grafické rozhraní, verze: 95, 98, XP, Vista, 7, …) Linux (příkazový i s grafickým rozhraním; distribuce různých výrobců: Fedora, Ubuntu, CentOS, RedHat, …)

3 Operační systém Systémy, které dnes používáme, mají společné vlastnosti: Pracovní plocha Ikony Ovládání pomocí kurzoru myši Základní nabídka (hlavní menu start apod.) Přizpůsobitelné nastavení systému, zobrazení apod.

4 Windows

5 Operační systém Ikony mohou zastupovat jednotlivé programy i datové soubory (například textový dokument). Jedním kliknutím myši na ikonu ji pouze označíme. Dvojitým kliknutím soubor otevřeme nebo spustíme program. Chceme-li ikonu přemístit, označíme ji a pomocí tažení (kliknutí a držení levého tlačítka myši na danou ikonu) ji můžeme přemístit na nové místo. Obdobným způsobem lze soubory přesouvat či kopírovat (viz. samostatná prezentace).

6 Dialogové okno Otevřením souboru nebo složky se otevře nové dialogové okno. Na obrázku vidíme tři dialogov á okna. První je v maximalizovaném stavu (přes celou obrazo- vku), druhé je zobrazeno před ním a třetí je překryté nebo minimalizované. Počet poznáme podle hl. panelu.

7 Dialogové okno Okna můžeme přesouvat (tažením) pomocí horní lišty. Aktivní okno je vždy zvýrazněno (většinou tmavší barvou). Pomocí ikonek provedeme: prvním tlačítkem minimalizaci, tedy stažení daného okna na hlavní panel (okno není zavřeno a je stále aktivní), vyvolání zpět vyvoláme kliknutím na patřičnou ikonu na hlavním panelu. Druhým tlačítkem provedeme maximalizaci případně návrat z maximalizace. Lze provést také dvojklikem na horní lištu daného okna. Třetím tlačítkem okno zavřeme.

8 Přepínání mezi okny Okna můžeme přepínat pomocí myši přímo na hlavním panelu. Okna se nám mohou seskupovat (např. 3 otevřené dokumenty ve Wordu se na liště zobrazují jako jedna skupina). Kliknutím na skupinu (případně najetím myši na tuto skupinu) se nám zobrazí jednotlivé dokumenty dané skupiny. (Windows starší než Vista, zo- brazují jen názvy.)

9 Přepínání mezi okny Přepínání využíváme např. při práci v textovém editoru a kopírování z internetového zdroje. Pro urychlení lze použít klávesové zkratky ALT + TAB případně ALT + SHIFT + TAB. Pomocí těchto zkratek přepínáme okna postupně (bez SHIFTu doprava se SHIFTem doleva). Přepnutí o více oken provedeme držením ALT a postupně mačkáme TAB. (případně držíme ALT+ SHIFT a přepínáme pomocí TAB)

10 Přepínání mezi okny Windows Vista a 7 umožnují přepínat s vizuálním efektem pomocí klávesy  + TAB případně pomocí  + SHIFT + TAB. Minimalizaci všech oken provedeme pomocí  + D. Stejnou zkratkou opět okna vyvoláme zpět.

11 Uspořádání oken Potřebujeme-li uspořádat okna, většinou jim nastavujeme vlastní velikost. Okno nesmí být v maximalizovaném tvaru! Po najetí kurzoru myši na okraj okna se změní kurzor v dvojitou šipku. Nyní můžeme uchopit tento kraj a tažením myši měnit velikost tohoto okna. Uchopíme-li okno v cípu, můžeme jeho velikost měnit diagonálně (zároveň výšku i šířku). Orientace dvojité šipky nám vždy napoví.

12 Triky pro Windows Vista a 7 Uchopíme-li okno za horní lištu a přesuneme jej do horní části monitoru, provede se maximalizace. Posunutím maximalizovaného okna se vrátí do původní velikosti. Přesunutím na stranu (levou nebo pravou) se okno roztáhne přes danou polovinu obrazovky. Uchopíme-li okno za horní lištu a zatřeseme jím, provede se minimalizace všech ostatních oken, uvidím jen plochu a okno, které držím. Opakovaně se zase všechna okna vrátí z minimalizace.


Stáhnout ppt "KURZ ZÁKLADY PRÁCE S POČÍTAČEM 1 Úvod do práce ve Windows Autor: Mgr. Aleš Kozák."

Podobné prezentace


Reklamy Google