Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podle způsobu zhotovení:  Náčrt – vytvořený od ruky, bez ohledu na měřítko.  Originál – vytvořený pomocí kreslících pomůcek, při dodržení závazných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podle způsobu zhotovení:  Náčrt – vytvořený od ruky, bez ohledu na měřítko.  Originál – vytvořený pomocí kreslících pomůcek, při dodržení závazných."— Transkript prezentace:

1

2 Podle způsobu zhotovení:  Náčrt – vytvořený od ruky, bez ohledu na měřítko.  Originál – vytvořený pomocí kreslících pomůcek, při dodržení závazných pravidel (norem).  Kopie – vytvořená z originálu rozmnožovacím způsobem. Technické výkresy v oboru:  strojírenství, elektrotechnika a stavebnictví.

3 Zhotovování technické a výkresové dokumentace je problematika nadnárodní. K tomu aby byla srozumitelná, musí být zpracována podle určitých pravidel – technických norem

4 Výkresový list obsahuje: popisové pole, kreslící plochu, souřadnicovou síť, značky pro oříznutí a středící značky.

5 Tloušťky čar na výkresech v mm: 0,130,180,250,350,50,71,01,42 Výška písma v mm: 1,82,53,557101420 Typ měřítka: Skutečná velikost 1:1 Měřítko zvětšení2:15:110:120:150:1 Měřítko zmenšení1:21:51:10..

6

7 Středové Pravoúhlé promítání promítání

8 A-čelní pohled (nárys) B-pohled shora (půdorys) C, D- boční pohled (bokorys) Na výkrese: ISO – E „evropské“

9 Pohledy dle zvolené metody promítání se neoznačují – sdružené pohledy. Pohledy neodpovídající metodě promítání se musí označit – nesdružené pohledy (na obr. pohled A).

10 Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v rovině průřezu.

11

12 1. Kóta je číslo určující velikost rozměrů nebo polohu předmětu bez ohledu na měřítko. 2. Délkové rozměry na výkrese se kótují v milimetrech, jednotka se neuvádí. 3. Rovinné úhly se kótují v úhlových stupních a značky jednotek se uvádí vždy. 4. Každý prvek na výkrese se kótuje pouze jednou. 5. Kóty se umisťují do pohledu nebo řezu, v němž je jasný vztah ke kótovanému prvku. 6. Všechny informace o rozměrech potřebné k úplnému popsání předmětu musí být uvedeny na výkrese.

13

14 Průchozí díry a neprůchozí díry.

15

16

17  Konec


Stáhnout ppt "Podle způsobu zhotovení:  Náčrt – vytvořený od ruky, bez ohledu na měřítko.  Originál – vytvořený pomocí kreslících pomůcek, při dodržení závazných."

Podobné prezentace


Reklamy Google