Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Technické kreslení Pravoúhlé promítání (ST16) Ing. Renata Nesvadbová STROJÍRENSTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Technické kreslení Pravoúhlé promítání (ST16) Ing. Renata Nesvadbová STROJÍRENSTVÍ."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Technické kreslení Pravoúhlé promítání (ST16) Ing. Renata Nesvadbová STROJÍRENSTVÍ

2 PRAVOÚHLÉ PROMÍTÁNÍ

3 Nejrozšířenější metoda promítání. Objekt promítáme na max. šest průměten rovnoběžnými promítacími přímkami, které svírají s průmětnou pravý úhel. Metody pravoúhlého promítání: » Promítání v 1. kvadrantu – promítání „evropské“ Objekt leží mezi pozorovatelem a průmětnou (metoda používaná v Evropě). » Promítání ve 3. kvadrantu – promítání „americké“ Objekt leží pro pozorovatele za průmětnami.

4 PROMÍTÁNÍ V 1. KVADRANTU Sdružené pohledy na zobrazovaný objekt – promítání v 1. kvadrantu

5 PROMÍTÁNÍ V 1. KVADRANTU Sdružené pohledy na rotační objekt – promítání v 1. kvadrantu

6 PRAVIDLA PRO KRESLENÍ SOUČÁSTÍ »Počet obrazů volíme co nejmenší, ale těleso musí být úplně a jasně zobrazeno »Musíme dodržet pravidla pravoúhlého promítání »Pohled zepředu má nejlépe vystihnout tvar součásti »Součást má být zobrazena ve funkční nebo výrobní poloze (rotační součásti) »Viditelné hrany a obrysy se kreslí souvislou tlustou čarou »Neviditelné hrany se kreslí čárkovanou tenkou čarou, ale jen pokud je to nutné pro objasnění tvaru (nejčastěji vnitřního)

7 VOLBA POČTU POHLEDŮ »Pravidla pro volbu pohledů »pohled zepředu musí být na výkrese vždy nakreslen »pohled shora má přednost před pohledem zdola »pohled zleva má přednost před pohledem zprava Součást zobrazená třemi pohledy pravoúhlého promítání

8 VOLBA POČTU POHLEDŮ Součást zobrazená pouze dvěma pohledy pravoúhlého promítání

9 ZOBRAZENÍ SLOŽITÉHO TĚLESA Složitá součást zobrazená třemi pohledy pravoúhlého promítání

10 1.KLETEČKA, Jaroslav a FOŘT Petr. Technické kreslení. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, 252 s. ISBN 80-251-0498-2 SEZNAM POUŽITÝCH ZDROJŮ


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Technické kreslení Pravoúhlé promítání (ST16) Ing. Renata Nesvadbová STROJÍRENSTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google