Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÍSLOVKY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÍSLOVKY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 ČÍSLOVKY Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Počet může být přesně daný - nebo nevyjádřený přesně -
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Co jsou to číslovky? Číslovky jsou slova, která vyjadřují počet nebo množství. Počet může být přesně daný - ČÍSLOVKY URČITÉ tři, osm, desátý, nebo nevyjádřený přesně - ČÍSLOVKY NEURČITÉ několik, mnoho, všichni.

3                                                                                                                                               Najdi v textu číslovky Na oknech máme několik květin. Turnaje se zúčastnilo devět družstev. Naše rodina má čtyři členy. Před výletem se všichni sejdeme u autobusu číslo dvacet pět. Tomáš má v úkolu sedm chyb. Cesta trvá dvě hodiny. Na zahradu přiletělo několik ptáčků. Koupil mi lístky do šestnácté řady. Ve městě máme tři školy. Vezmi oba košíky a zanes je domů.

4 Mimo určitých a neurčitých určujeme ještě tyto:
DRUHY ČÍSLOVEK ZÁKLADNÍ ŘADOVÉ DRUHOVÉ NÁSOBNÉ

5 ČÍSLOVKY ZÁKLADNÍ Číslovky základní vyjadřují počet.
Ptáme se na ně KOLIK? Jedna, dva, tři, sto, osm, deset, padesát šest. Přines jeden chleba a šest rohlíků. Na hřišti si hraje dvanáct dětí. KOLIK rohlíků, KOLIK chleba, KOLIK dětí.

6 ČÍSLOVKY ŘADOVÉ Číslovky řadové označují počet. Ptáme se na ně KOLIKÁTÝ? Pátý, několikátý, první, třetí, stý. Byl jsem šestý v řadě. Závodník doběhl první ze všech. KOLIKÁTÝ v řadě, KOLIKÁTÝ doběhl.

7 Dvojí, trojí, několikerý. Učitel nesmí mít dvojí metr na žáky.
ČÍSLOVKY DRUHOVÉ Číslovky druhové vyjadřují množství druhů. Ptáme se na ně KOLIKERÝ? Dvojí, trojí, několikerý. Učitel nesmí mít dvojí metr na žáky. KOLIKERÝ metr.

8 ČÍSLOVKY NÁSOBNÉ KOLIKRÁT to říkal, KOLIKRÁT to zkusil.
Číslovky násobné vyjadřují, kolikrát se něco znásobilo. Ptáme se na ně KOLIKRÁT? Pětkrát, desetkrát, šestkrát, jedenkrát. Už jsem to říkal stokrát. Už to několikrát zkusil. KOLIKRÁT to říkal, KOLIKRÁT to zkusil.

9 VYHLEDEJ A URČI ČÍSLOVKY
Byl jednou jeden král a ten měl tři dcery. Druhý den dovolené nám celý propršel. Matěj snědl šestnáct knedlíků. Musel jsem na nákup třikrát. Péťa přinesl dvacet kilogramů starého papíru. Narodil se v roce 1995. Umístil se v soutěži jako druhý. Posadila se do osmé řady doprostřed.

10 ŘEŠENÍ: Druhý den dovolené nám celý propršel.
ČÍSLOVKA ŘADOVÁ ČÍSLOVKA ZÁKLADNÍ Byl jednou jeden král a ten měl tři dcery. Druhý den dovolené nám celý propršel. Matěj snědl šestnáct knedlíků. Musel jsem na nákup třikrát. Péťa přinesl dvacet kilogramů starého papíru. Narodil se v roce 1995. Umístil se v soutěži jako druhý. Posadila se do osmé řady doprostřed. ČÍSLOVKA NÁSOBNÁ Měl jsi to dobře?

11 Najdi číslovky /v každé větě je skrytá číslovka/ Moc se mi po tobě stýská. Představení je dennodenně vyprodáno. Vezmi si přes to krátký svetr. Metro jezdí každou chvíli. Náš dědeček má loveckého psa, který se jmenuje Denis.

12 NAŠEL JSI? Představení je dennodenně vyprodáno.
Moc se mi po tobě stýská. Představení je dennodenně vyprodáno. Vezmi si přes to krátký svetr. Metro jezdí každou chvíli. Náš dědeček má loveckého psa, který se jmenuje Denis. OBĚ JEDEN STO TROJE MÁLO JEDEN

13 Urči druh těchto číslovek
OBĚ JEDEN STO TROJE MÁLO Určitá - základní Určitá - základní Určitá - základní Určitá - druhová Neurčitá Měl jsi to dobře?

14 VZPOMEŇ SI Zkus si vzpomenout na co největší počet názvů pohádek, ve kterých je číslovka.

15 Uveřejněné odkazy: Snímek 2. Čtyřka - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Trojka - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Šestka - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Snímek 3. Květina - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Autobus - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Sešit - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Snímek 14. Oříšek- [cit ] Dostupné pod licencí Creative Commons na Krkavec - [cit ] Dostupné pod licencí Creative Commons na Trpaslík - [cit ] Dostupné pod licencí Public domain na Princezna - [cit ] Dostupné pod licencí Creative Commons na Měsíc - [cit ] Dostupné pod licencí Creative Commons na Použitá literatura: Mgr. Profousová. I., Mgr. Stoupová. A., ČESKÝ JAZYK pro 8. ročník zvláštní školy. Praha, SEPTIMA ISBN


Stáhnout ppt "ČÍSLOVKY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google