Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: číslovky, třídění číslovek upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace, český.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: číslovky, třídění číslovek upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace, český."— Transkript prezentace:

1

2 Anotace: číslovky, třídění číslovek upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace, český jazyk Očekávaný výstup: žák rozlišuje druhy číslovek Klíčová slova: druhy číslovek, přiřazování ke druhům, číslovky řadové Druh učebního materiálu: prezentace se shrnutím učiva a cvičeními Cílová skupina: žák Základní škola a Mateřská škola Slapy, okres Praha-západ Projekt EU – OPVK, projekt číslo:CZ.1.07/1.4.00/21.3732 Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, druhé období Typická věková skupina: 10 až 12 let Metodické doporučení: lze využít pro výklad i pro shrnutí učiva na konci školního roku, snímky se cvičeními a tabulky se mohou žákům vytisknout Ověření v praxi ověřeno dne: 18.6.2013 Ve třídě: 5.

3 Číslovky I. (třídění) Procvičování učiva 5. ročníku Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Vanda Šimonová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.www.rvp.cz Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

4 Číslovky Jsou slova, která vyjadřují nějaký počet. Jsou to slova ohebná. U číslovek určujeme rod, číslo a pád. Některé číslovky skloňovat nemůžeme, jsou nesklonné (např. dvakrát, padesátkrát, mnohokrát apod.).

5 Číslovky dělíme na: URČITÉ ( pět, patery, pětkrát) a NEURČITÉ ( několik, mnoho, málo….)

6 Druhy číslovek: základní řadové druhové násobné

7 Číslovky základní Ptáme se na ně - KOLIK? URČITÉ - osm tisíc, sedmnáct, čtyřicet dva… NEURČITÉ - mnoho, málo…

8 Číslovky řadové Ptáme se na ně - KOLIKÁTÝ? Za řadovými číslovkami zapsanými číslicemi píšeme tečku (2., 6., 20.) URČITÉ - sedmý, dvanáctá, šedesáté čtvrté NEURČITÉ - několikátá

9 Číslovky druhové Ptáme se na ně KOLIKERÝ? URČITÉ - dvojí, devatero, čtvery NEURČITÉ - několikerý

10 Číslovky násobné Ptáme se na ně - KOLIKRÁT?, KOLIKANÁSOBNÝ? URČITÉ - dvakrát, třináctkrát, sedminásobný NEURČITÉ - mnohokrát, několikanásobný

11 Procvič si: Vyhledej v textu číslovky řadové a zapiš za nimi tečku. Zaškrtněte si v pracovním sešitě cvičení 5 na 75 straně. Ta knížka má jen 12 stránek. Běhu na 1000 metrů se zúčastnilo 11 žáků z naší třídy. Moje babička bydlí v Praze 6, v ulici 1 máje, dveře číslo 2, ve 3 patře. Mám narozeniny 12 června a 13 června se narodila moje sestra, ale o 4 roky později. V dějepise jsem si oblíbil období 16 století. V roce 1926 postavil tento dům můj pradědeček.

12 Správné řešení Zaškrtněte si v pracovním sešitě cvičení 5 na 75. straně. Ta knížka má jen 12 stránek. Běhu na 1000 metrů se zúčastnilo 11 žáků z naší třídy. Moje babička bydlí v Praze 6, v ulici 1. máje, dveře číslo 2, ve 3. patře. Mám narozeniny 12. června a 13. června se narodila moje sestra, ale o 4 roky později. V dějepise jsem si oblíbil období 16. století. V roce 1926 postavil tento dům můj pradědeček.

13 Roztřiď číslovky, v tabulce potom zeleně zakroužkuj číslovky neurčité. druhé, dvakrát,málo, sedmero, sto, několikanásobný, dvojí, několikátá, devět, několik, devadesát devět, jeden tisíc tři sta, třináctkrát, tisící, troje, několikrát, mnoho, nula

14 Tabulka pro tisk druh číslovekčíslovky z textu

15 Správné řešení druh číslovek číslovky z textu základnímálo, sto, devět, několik, devadesát devět, jeden tisíc tři sta, mnoho, nula řadovédruhé, několikátá, tisící druhovésedmero, dvojí, troje násobnédvakrát, několikanásobný, třináctkrát, několikrát

16 KONEC PREZENTACE


Stáhnout ppt "Anotace: číslovky, třídění číslovek upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: jazyk a jazyková komunikace, český."

Podobné prezentace


Reklamy Google