Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: věta jednoduchá, souvětí Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný výstup: žák odlišuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: věta jednoduchá, souvětí Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný výstup: žák odlišuje."— Transkript prezentace:

1 Anotace: věta jednoduchá, souvětí Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný výstup: žák odlišuje větu od souvětí, poznává skladební dvojice, všímá si významu slov Speciální vzdělávací potřeby: individuální práce dětí s SPU u interaktivní tabule, doplňování, ústní kontrola, snímek č. 3 slouží jako schéma Klíčová slova: věta jednoduchá, souvětí Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Základní škola a Mateřská škola Slapy, okres Praha-západ Projekt EU – OPVK, projekt číslo:CZ.1.07/1.4.00/21.3732 Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, první období Typická věková skupina: 8 - 9 let Metodické doporučení: snímek č. 8 je možno vytisknout jako PL Ověření v praxi ověřeno dne: 20. 6. 2013 Ve třídě: 3. ročník

2 Věta jednoduchá, souvětí I Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Vacková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.www.rvp.cz Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

3 Věty věty jednoduchésouvětí spojovací výrazy spojkyzájmenapříslovce

4 Věta jednoduchá  je větný celek složený jednou větou

5 Souvětí  je větný celek složený ze dvou nebo více vět  věty v souvětí bývají spojeny spojovacími výrazy  v některých souvětích spojovací výraz není, věty jsou odděleny čárkou

6 Spojovací výrazy (spojování vět v souvětí spojovacími výrazy )  spojovacími výrazy (spojují věty do souvětí) jsou: spojky, zájmena, příslovce)  spojovací výraz bývá obvykle mezi větami, někdy stojí i na začátku souvětí. Například: Když jsem vyběhla ven, začalo pršet. Běžela jsem ven, ale začalo pršet.

7 Spojovací výrazy (spojování vět v souvětí spojovacími výrazy)  spojky např. a, i, nebo, ale, aby, když, že  zájmena např. jaký, který, čí  příslovce např. kdy, kde, odkud

8 Vytvoř věty podle uvedených vzorců 1. V1, protože V2. 2. V1 a V2, že V3. 3. Kdyby V1, V2. 4. Aby V1, V2. 1.______________________________________ 2.______________________________________ 3.______________________________________ 4.______________________________________

9 Možná řešení Vytvoř věty podle uvedených vzorců 1. V1, protože V2. 2. V1 a V2, že V3. 3. Kdyby V1, V2. 4. Aby V1, V2. 1. Běžela jsem rychle domů, protože na mě čekala maminka. 2. Šla jsem ven a maminka volala, že jsem si zapomněla bundu. 3. Kdyby tolik nepršelo, užili bychom si lépe výlet. 4. Aby mohl film pokračovat, museli jsme ztišit hlasy.


Stáhnout ppt "Anotace: věta jednoduchá, souvětí Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný výstup: žák odlišuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google