Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přednáška č. 7 Sportovní trénink mládeže – biologické, psychologické a sociální aspekty Talent a jeho rozvoj Řízení sportovního tréninku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přednáška č. 7 Sportovní trénink mládeže – biologické, psychologické a sociální aspekty Talent a jeho rozvoj Řízení sportovního tréninku."— Transkript prezentace:

1 Přednáška č. 7 Sportovní trénink mládeže – biologické, psychologické a sociální aspekty Talent a jeho rozvoj Řízení sportovního tréninku

2 Věkové kategorie a) přípravka: 6-10 let  předsportovní příprava a) přípravka: 6-10 let  předsportovní příprava b) žákovské kategorie: 10-15 let  etapa základního tréninku b) žákovské kategorie: 10-15 let  etapa základního tréninku c) dorostenecká kategorie: 15-17 let  etapa specializovaného tréninku c) dorostenecká kategorie: 15-17 let  etapa specializovaného tréninku d) juniorská kategorie: 17-20 let  etapa specializovaného tréninku d) juniorská kategorie: 17-20 let  etapa specializovaného tréninku e) seniorská kategorie: nad 20 let  etapa vrcholového tréninku e) seniorská kategorie: nad 20 let  etapa vrcholového tréninku

3 Sportovní trénink dětí a mládeže Úkoly:a) zabezpečit optimální vývoj jedince (sportovní předpříprava) Úkoly:a) zabezpečit optimální vývoj jedince (sportovní předpříprava) b) působit na formování životního stylu a žebříčku hodnot Dva základní principy: Dva základní principy: A) Princip respektování vývojových zvláštností: - biologický, psychický a sociální vývoj - nerovnoměrnost a nelineárnost vývoje (akcelerační období, stagnační období) B) Princip perspektivního zaměření: dlouhodobý a cílený výběr talentů

4 Vývojové zvláštnosti a) tělesná příprava: citlivá období pohybových schopností (obratnost 4-10 let, rychlost 10-12 let, síla 16-18 let, vytrvalost nad 17-20 let) b) technická příprava: základy techniky učíme pomocí co možná největšího počtu cvičení (dětská – zjednodušená technika) c) taktická příprava: (souvisí s psychickým vývojem – okolo 15 roku) d) psychologická příprava: až v etapě vrcholového tréninku

5 Výběr talentované mládeže Intenzivní výběr: na základě somatických parametrů a pohybových předpokladů. Využíváme především v individuálních sportech – větší efektivita i úspěšnost. Intenzivní výběr: na základě somatických parametrů a pohybových předpokladů. Využíváme především v individuálních sportech – větší efektivita i úspěšnost. Extenzivní výběr: na jednoho vrcholového hráče ledního hokeje potřebujeme zhruba 500 žáčků. První kolo je do přípravky, další do sportovních tříd, pak do dorostenecké kategorie a pak seniorské. Extenzivní výběr: na jednoho vrcholového hráče ledního hokeje potřebujeme zhruba 500 žáčků. První kolo je do přípravky, další do sportovních tříd, pak do dorostenecké kategorie a pak seniorské.

6 Nedostatky současného systému Není centrální evidence talentované mládeže Není centrální evidence talentované mládeže Každý klub vybírá na základě vlastních kritérií (velmi často ovlivněno známostmi, sponzoringem, atd.) Každý klub vybírá na základě vlastních kritérií (velmi často ovlivněno známostmi, sponzoringem, atd.) Jen velmi zřídka jsou využívány moderní metody (somatické parametry, psychické predispozice, atd.) Jen velmi zřídka jsou využívány moderní metody (somatické parametry, psychické predispozice, atd.)

7 Řídící činnost trenéra závisí na: a) tvůrčích schopnostech, vzdělání, zkušenostech trenérů, managementu a realizačního týmu b) podmínkách pro sportovní činnost (ekonomická situace, materiální vybavení, atd.)

8 Typy trenérů Vědecký Vědecký Empirický Empirický RacionálníOptimální je kompromis!!! RacionálníOptimální je kompromis!!! Emotivní Emotivní Demokratický Demokratický Autokratický Autokratický

9 Vztah trenér – sportovec Rozhodující pro úspěch v individuálních, ale i kolektivních sportech Rozhodující pro úspěch v individuálních, ale i kolektivních sportech Pro vybudování dobrého vztahu je důležitá důvěryhodnost (sportovec musí věřit tréninkovým metodám i taktice během soutěže či utkání), spravedlnost a osobní fluidum trenéra. Pro vybudování dobrého vztahu je důležitá důvěryhodnost (sportovec musí věřit tréninkovým metodám i taktice během soutěže či utkání), spravedlnost a osobní fluidum trenéra. Kvalitní trenéři by měli působit především u mladších kategorií. Kvalitní trenéři by měli působit především u mladších kategorií.

10 Řízení mužstva během utkání - koučování Rozbor hry soupeře (videokazety, přímé sledování utkání, atd.) Rozbor hry soupeře (videokazety, přímé sledování utkání, atd.) Volba taktiky Volba taktiky Základní sestava i výběr hráčů by měl mít vždy logické zdůvodnění a na vrcholné úrovni je dokonce nutné umět veřejně zdůvodnit svoji volbu. Základní sestava i výběr hráčů by měl mít vždy logické zdůvodnění a na vrcholné úrovni je dokonce nutné umět veřejně zdůvodnit svoji volbu. Během utkání je možné ovlivnit průběh utkání v několika zlomových situacích (nezdar v počátcích, optimalizace týmu střídáním, vyvinutí závěrečného tlaku, atd.) Během utkání je možné ovlivnit průběh utkání v několika zlomových situacích (nezdar v počátcích, optimalizace týmu střídáním, vyvinutí závěrečného tlaku, atd.)


Stáhnout ppt "Přednáška č. 7 Sportovní trénink mládeže – biologické, psychologické a sociální aspekty Talent a jeho rozvoj Řízení sportovního tréninku."

Podobné prezentace


Reklamy Google