Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ2r0118 Název sady:Morfologie pro 2. ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ2r0118 Název sady:Morfologie pro 2. ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk a."— Transkript prezentace:

1 Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ2r0118 Název sady:Morfologie pro 2. ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk a literatura Téma:Předložky (prepozice) Jméno autora:Kateřina Halaštová Vytvořeno dne:30.5. 2013 Metodický popis – anotace:Opakuje znalosti o předložkách, prezentace obsahuje i cvičení kontrolující rozumění učivu. PŘEDLOŽKY (PREPOZICE)

2  Prepozice mají svůj význam, ale ten se projeví až ve spojení se jménem (v, na, vedle….). Samostatně se nevyskytují.  Vyjadřují podobně jako adverbia různé vztahy, okolnosti – např. místo, čas, příčinu, způsob …  Jedná se o neohebný slovní druh  Nejsou samostatným větným členem (př. Náměstí v Hammeln bylo pusté. Jeníček a Mařenka se ocitli uprostřed hlubokého lesa.) PREPOZICE

3 1)PREPOZICE VLASTNÍ (PRIMÁRNÍ) - jedná se o slova, která se vyskytují jen jako prepozice, nikdy nejsou jiným slovním druhem (např. v, na, s, z, do, o za, po, pro…) 2)PREPOZICE NEVLASTNÍ (SEKUNDÁRNÍ) – někdy mohou být i jiným slovním druhem, nejčastěji substantivem či adverbiem (např. uprostřed, pomocí, blízko, vedle, mimo, prostřednictvím, proti, daleko…) DĚLENÍ PREPOZIC

4  kromě – pojí se s genitivem  mimo – pojí se s akuzativem  vyjma – pojí se s genitivem i akuzativem  skrz – vyjadřuje pronikání něčím (př. skrz les). Nespisovné je ve významu příčinném (např. Přišel jsem skrz úklid vašeho domu)  kvůli, vůči – pojí se s dativem  být s to, kdo s koho  prepozice s se pojí s instrumentálem, prepozice z se pojí genitivem. Někdy můžeme využít prepozice s v genitivu, chceme-li zdůraznit směřování z povrchu pryč (př. odstranit smítko s podlahy, vzít tašku s lavice…) PAMATUJ!

5  Prepozice se někdy kvůli snazší výslovnosti vokalizují = přibírají samohlásku:  pokud slovo začíná stejnou nebo podobnou souhláskou jako neslabičná předložka (př. s synem – se synem, z země – ze země…)  před shlukem souhlásek (př. v středu – ve středu)  se zájmenem všechen a tvary mne, mnou (př. nade všechno, beze mne)  v dalších případech (př. v škole – ve škole, s psem – se psem…) VOKALIZACE PREPOZIC

6  Po prepozicích přejatých stojí nominativ (např. kuře a la bažant, Jestřáb kontra Hrdlička, Sparta versus Slavia) PREPOZICE CIZÍHO PŮVODU

7 Sekundární prepozice užít v jedné větě jako prepozici, v druhé jako jiný slovní druh: uprostřed mezi vedle kolem místo navzdory díky blízko CVIČENÍ 1:

8 Doplnit správnou prepozici (skrz, kromě, s, mimo, se, dle, vůči) Byli tam všichni…matky. Pociťoval…ní silnou averzi. Byli tam všichni…matku. Musel projít...ohradu. Nebyl…to porozumět úkolu. Vyplňte formulář…příslušného vzoru. Sundal…skříně krabice se starými fotografiemi. CVIČENÍ 2:

9 Najít prepozice. Určit pády, se kterými se pojí. Vysvětlit psaní prepozice s v první větě. Ďábel, který pokoušel krysaře, sestoupil pomalu s věže svaté Trojice. Přiblížil se lstivými kroky za krysařovými zády v zapadlý tento kout. Ze zahrady, za rozkvetlým bezem zněl jeho přitlumený chechot. Jinak bylo ticho. V. Dyk: Krysař CVIČENÍ 3:

10  MARTINEC, Ivo; TUŠKOVÁ, Jana Marie; ZIMOVÁ, Ludmila. Mluvnice – učebnice českého jazyka pro střední školy. Plzeň: Fraus, 2009.  KOSTEČKA, Jiří. Český jazyk pro 2. ročník gymnázií. Praha: SPN, 2002.  BEZPALOVÁ, Vladimíra; MÁLKOVÁ, Jitka; MARTINEC, Ivo; JEŽKOVÁ, Jaroslava; PAŠKOVÁ, Martina; VAŇKOVÁ, Jana; ZIMOVÁ, Ludmila: Mluvnice, komunikace a sloh – cvičebnice českého jazyka pro střední školy. Plzeň: Fraus, 2011.  HAVRÁNEK, Bohuslav; JEDLIČKA, Alois. Stručná mluvnice česká. Praha: Fortuna, 1996.  DYK, Viktor. Krysař. Praha: Československý spisovatel, 1958. POUŽITÁ LITERATURA


Stáhnout ppt "Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ2r0118 Název sady:Morfologie pro 2. ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk a."

Podobné prezentace


Reklamy Google