Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tlak,Tlaková síla Fyzika 7.ročník ZŠ Creation IP&RK.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tlak,Tlaková síla Fyzika 7.ročník ZŠ Creation IP&RK."— Transkript prezentace:

1 Tlak,Tlaková síla Fyzika 7.ročník ZŠ Creation IP&RK

2 Tlak, Tlaková síla – definice pojmů Deformační účinky tlakové síly závisí na tom, jak velká síla působí na plochu o jednotkovém obsahu (jak velký tlak síla vyvolává). Blaise Pascal TLAK = fyzikální veličina, která vyjadřuje, jak velká síla působí na jednotku plochy (rozložení síly na ploše). TLAK = tlaková sila obsah plochy

3 Tlak, Tlaková síla kde p je tlak v Pa, F je tlaková síla v N, S je obsah plochy, na kterou síla působí kolmo v m 2 p = F:S = F S Označení jednotky: p Základní jednotka: 1 Pa (Pascal = 1 N/m 2 )

4 Jednotky tlaku Větší jednotky pro měření tlaku: hektopascal1 hPa = 100 Pa kilopascal1 kPa = 1 000 Pa megapascal1 Mpa = 1 000 000 Pa Další informace o tlaku a jeho jednotkách naleznete třeba zde:

5 Hmotnost lyžaře s lyžemi je 60 kg. Obsah podrážek jeho bot je 0,040 m 2 a obsah plochy lyží je 0,400 m 2. Vypočítejme v obou případech tlak na sníh. m = 60 kg S 1 = 0,040 m 2 S 2 = 0,400 m 2 p 1 = ? (Pa) p 2 = ? (Pa) F = Fg = m∙g F = (60∙10)N = 600N S lyžemi na nohou je tlak na sníh desetkrát menší než bez lyží. Příklad na výpočet tlaku

6 Příklady na výpočet p, F a S:

7 Tlak lze zmenšit  Zvětšením obsahu stykové plochy ( například pásová vozidla, větší počet kol nákladních automobilů, sněžnice, …)  Zmenšením tlakové síly (například snížené hmotnosti u kolových traktorů, odlehčené konstrukce, …)

8 Tlak lze zvětšit  Zmenšením obsahu stykové plochy ( například šití jehlou, nabroušené ostří nože, …)  Zvětšením tlakové síly (například u lisu, …)

9


Stáhnout ppt "Tlak,Tlaková síla Fyzika 7.ročník ZŠ Creation IP&RK."

Podobné prezentace


Reklamy Google