Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Fyzika 7. ročník Tlak, tlaková síla Anotace Prezentace, zabývající se vysvětlením pojmů tlak, tlaková síla Autor Ing. Zdeněk Fišer JazykČeština Očekávaný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Fyzika 7. ročník Tlak, tlaková síla Anotace Prezentace, zabývající se vysvětlením pojmů tlak, tlaková síla Autor Ing. Zdeněk Fišer JazykČeština Očekávaný."— Transkript prezentace:

1

2 Fyzika 7. ročník Tlak, tlaková síla Anotace Prezentace, zabývající se vysvětlením pojmů tlak, tlaková síla Autor Ing. Zdeněk Fišer JazykČeština Očekávaný výstup Žáci umí spočítat tlak a tlak. sílu SVPNe Klíčová slova Fyzika, tlak, síla Druh učebního materiálu Prezentace Druh interaktivity Kombinace Cílová skupina Žák Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělávání – 2. stupeň Typická věková skupina 12-15 let Celková velikost 812 kB

3 Tlaková síla, tlak Fyzika 7. ročník

4 Petr s Pavlem byli na lyžařském výcviku. Oba si pěkně zalyžovali a navíc bylo i hezké počasí. Sjezdovky byly upravené a mimo ně bylo až 60 cm sněhu. Však také Petr se bez lyží do sněhu pěkně zabořil. Pavel se mu smál, protože byl na lyžích. Jak to, že Pavel se na lyžích do sněhu nezabořil? Víte to? Jaký byl rozdíl ve výstroji obou chlapců? Petr měl jen lyžáky, kdežto Pavel byl na lyžích. Oba působili tlakem na sníh. Petr větším, nebo menším než Pavel? Větším. Proč? Plocha podrážky Petrových lyžařských bot je mnohem menší než plocha Pavlových lyží. Když síla tlačí na menší plochu, způsobí větší tlak, a proto se Petr zabořil více do sněhu než Pavel.

5 U nás na domě dělá zednická firma zateplení. Všiml jsem si, jak lešenáři dávali pod nohy lešení podložky. Děti, víte proč? To, že jsou to auta, jste poznali, ale přeci je mezi nimi určitý rozdíl. Víte v čem? Liší se v počtech kol. Nákladní auto má více širokých kol než osobní auto. A víte proč? Nákladní auto je mnohem těžší než osobní. Má proto více širokých kol, aby se tlaková síla rozložila do větší plochy a neničila vozovky.

6 Proč má buldozer, tank a bagr pásy? lis na vínojehla sekyra nůž hřebík Mají pásy, aby se jejich velká tlaková síla rozložila do větší plochy. A proto se tak snadno nezaboří do terénu. Znáte příklady z praxe, kdy naopak chceme zvyšovat tlak?

7 Jehla a hřebíky mají malou plochu na špičce, aby snadno pronikly látkou nebo dřevem. Nože a sekyra mají malou plochu na ostří, aby snadno prořízly maso nebo usekly dřevo. Pan učitel dal žákům tento příklad: Cihla je položena ve 3 variantách. a) Jaká bude tlaková síla? b) Ve které variantě bude cihla působit největším tlakem? A C Tlaková síla bude:stejná, protože hmotnost cihly je vždy stejná ve všech variantách. B Největší tlak cihly bude:ve variantě B, protože u ní je plocha cihly nejmenší.

8 Tlak - opakování  Tlaková síla, která je rozložena na větší ploše vyvolává menší tlak než síla, která je rozložena na menší ploše.  Tlak je tedy poměr mezi silou, která působí na těleso a plochou, na kterou síla působí.  Tlak vypočteme tak, že tlakovou sílu v Newtonech dělíme plochou v metrech čtverečních.

9 Tlak - vzorec  Výpočet tlaku: Tlak (Pascal, Pa) Tlaková síla (Newton, N) Plocha (metr čtvereční, m 2 )

10 Příklad na opakování  Vypočtěte tlak, kterým působí automobil na silnici. Automobil má hmotnost 12 q. Styčná plocha pneumatik a silnice činí 24 dm 2.

11 Tlaková síla  V praxi můžeme chtít vědět jak velká tlaková síla (nebo hmotnost) vyvolá určitý tlak.  Dokázali byste říci, které veličiny budeme potřebovat vědět k tomu abychom mohli vypočítat velikost tlakové síly ?  V jakých jednotkách budeme udávat tlakovou sílu, kterou vypočteme ?

12 Tlaková síla - vzorec  Výpočet tlakové síly: Tlak (Pascal, Pa)Tlaková síla (Newton, N) Plocha (metr čtvereční, m 2 )

13 Příklad  Vypočtěte velikost tlakové síly, kterou působí lyžař na sníh, pokud tlak, který vyvine je 75 kPa a plocha, na kterou působí je 100 cm 2

14 Řešení PPPP = 75 kPa = 75 000 Pa SSSS = 100 cm2 = 0,01 m2 FFFF = p. S FFFF = 75 000. 0,01 = 750 N


Stáhnout ppt "Fyzika 7. ročník Tlak, tlaková síla Anotace Prezentace, zabývající se vysvětlením pojmů tlak, tlaková síla Autor Ing. Zdeněk Fišer JazykČeština Očekávaný."

Podobné prezentace


Reklamy Google