Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Víc hřebíků znamená rozložení působící síly na větší plochu... Experimentujeme: Pokud balónek opřeme o jeden hřebík - praskne.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Víc hřebíků znamená rozložení působící síly na větší plochu... Experimentujeme: Pokud balónek opřeme o jeden hřebík - praskne."— Transkript prezentace:

1

2 Víc hřebíků znamená rozložení působící síly na větší plochu... Experimentujeme: Pokud balónek opřeme o jeden hřebík - praskne.

3 Jestliže položíme těleso na podložku, síla F G pů- sobí kolmo na povrch plochy S a vyvolá tlak p na plochu daný vztahem...

4 Stav kapaliny v klidu v určitém místě určuje veličina - tlak. Tlaková síla F je způsobená nárazy částic na plochu S, která je v styku s kapalinou.

5 Na rovinnou plochu S uzavřeného objemu kapaliny působí kolmo síla F, zvětší se odpudivá síla částic. Tlak v kapalině v klidu může být způsobený: - vnější silou

6 Pascalův zákon: Jestliže působí vnější síla F na povrch rovné plochy s obsahem S uzavřeného objemu kapaliny, v kapalině vznikne tlak, který je ve všech místech kapaliny stejný.

7 Blaise Pascal (1623-1662), francouzský fyzik, matematik a filosof

8 Hydraulický lis je zařízení, pomocí kterého je možné dosáhnout několikanásobného zvětšení síly... Zvětšení síly je dané poměrem velikosti plošných obsahů pístů.

9 Plocha malého pístu hydraulického lisu má obsah 12 cm 2. Jak velký tlak vzniká v kapalině, působíme-li na tento píst vnější silou 28 N? p=23 kPa

10 Obsah malého pístu hydraulického lisu je 30 cm 2. Působí na něj vnější síla 100 N. Obsah velkého pístu je 600 cm 2. Urči tlakovou sílu, kterou působí kapalina na velký píst. F 2 = 2000 N


Stáhnout ppt "Víc hřebíků znamená rozložení působící síly na větší plochu... Experimentujeme: Pokud balónek opřeme o jeden hřebík - praskne."

Podobné prezentace


Reklamy Google