Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Deformační účinky síly. Na čem závisí deformační účinky síly? Jak se liší tyto obrázky? Oba mají přibližně stejnou hmotnost, působí stejnou tlakovou silou,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Deformační účinky síly. Na čem závisí deformační účinky síly? Jak se liší tyto obrázky? Oba mají přibližně stejnou hmotnost, působí stejnou tlakovou silou,"— Transkript prezentace:

1 Deformační účinky síly

2 Na čem závisí deformační účinky síly? Jak se liší tyto obrázky? Oba mají přibližně stejnou hmotnost, působí stejnou tlakovou silou, ale pokaždé na jinou plochu. Deformační účinky tlakové síly závisí na velikosti této tlakové síly a na obsahu plochy, na kterou tato síla působí.

3 Podíl velikosti tlakové síly F a obsahu plochy S, na kterou síla působí kolmo, se nazývá tlak. značka tlaku: p jednotka: pascal (Pa) Násobné jednotky: hektopascalhPa1 hPa = 100 Pa kilopascalkPa1 kPa = 1 000 Pa megapascalMPa1 MPa = 1 000 000 Pa

4 Př: Hmotnost lyžaře s lyžemi je 60 kg. Obsah podrážek jeho bot je 0,040 m 2 a obsah plochy lyží je 0,400 m 2. Vypočítejme v obou případech tlak na sníh. m = 60 kg S 1 = 0,040 m2 S 2 = 0,400 m2 p 1 = ? p 2 = ? F = Fg = m∙g F = (60∙10)N = 600N S lyžemi na nohou je tlak na sníh desetkrát menší než s lyžemi.

5 Tlak v praxi zmenšení tlaku zvětšení obsahu stykové plochy (pásy u traktoru) zmenšení tlakové síly (lehké konstrukce) zvětšení tlaku zvětšení tlakové síly (lisy) zmenšení obsahu stykové plochy (jehla, nůž)

6 Zopakuj www.zaskolou.cz Jednotky tlaku, úlohy v praxi

7 Použitá literatura: PaedDr. Jiří Bohuněk, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc. Fyzika pro základní školu (6. až 9. ročník)


Stáhnout ppt "Deformační účinky síly. Na čem závisí deformační účinky síly? Jak se liší tyto obrázky? Oba mají přibližně stejnou hmotnost, působí stejnou tlakovou silou,"

Podobné prezentace


Reklamy Google