Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KOVY - SLITINY Ch_096_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Slitiny Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KOVY - SLITINY Ch_096_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Slitiny Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava,"— Transkript prezentace:

1 KOVY - SLITINY Ch_096_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Slitiny Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 8. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - prvky.  Je určen pro předmět chemie a ročník osmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Autoři: Karger, I., Pečová, D., Peč, P., Chemie I. pro 8. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kollárovo nám. 7, 772 00 Olomouc: PRODOS, 1999. ISBN 80-7230-027-X.

3 Slitina Je směs látek vzniklá tavením, z nichž alespoň jedna je kov. Obvykle se vyskytuje ve formě pevného roztoku. Dělíme je podle počtu složek na:  Binární – dvousložkové  Ternární – třísložkové  Kvartérní – čtyřsložkové

4 Nejznámější slitiny Bronz Mosaz Ocel Dural Pájka

5 Bronz Jedná se o směs mědi a cínu. Jako bronz ovšem můžeme označit i jiné slitiny mědi s barevnými kovy (kromě zinku – mosaz). Je velmi starou slitinou, z dějepisu můžeme znát dobu bronzovou v pravěku. Existuje mnoho druhů bronzu, mezi nejznámější patří: cínový bronz, manganový bronz, zvonovina.

6 Využití bronzu Bronz je vysoce odolný proti korozi, používá se tedy pro výrobu kovových součástek a také velmi často jako součást lodí (je odolný proti slané vodě). Samozřejmostí pak jsou bronzové medaile.

7 Mosaz Je směs mědi a zinku. Je velmi odolná proti atmosférickému vzduchu, má vysokou hustotu a také velmi vysokou teplotu tání (okolo 900 °C). Používá se při výrobě vodních čerpadel, hudebních nástrojů a je také přísadou v mnoha špercích.

8 Ocel

9 Ocel Je slitina železa a uhlíku s dalšími tzv. legujícími prvky (mangan, křemík, hliník…). Zpracovává se v ocelárnách. Je to nejčastěji používaný kovový materiál. Využívá se pro nosné konstrukce staveb, mostů, ale i pro ztužování konstrukcí jiných materiálů.

10 Dural, Pájka Dural je slitina hliníku a mědi s přísadami hořčíku, manganu… Používá se pro výrobu plechů, drátů… Pájky dělíme na tvrdé a měkké. Tvrdé jsou slitiny mědi, hliníku a stříbra. Měkké jsou obvykle slitiny cínu a olova. Pájka se používá v elektrotechnice.

11 Úkoly 1: 1) Co je slitina? 2) V jaké formě se slitina nejčastěji vyskytuje? 3) Podle počtu složek slitiny dělíme na?

12 Odpovědi 1: 1) Slitina je směs látek vzniklá jejich tavením, přičemž alespoň jedna z nich musí být kov. 2) Slitina se nejčastěji vyskytuje ve formě pevného roztoku. 3) Binární, ternární, kvartérní

13 Úkoly 2: Z čeho se skládá: Bronz? Mosaz? Ocel? Dural? Jak dělíme pájky?

14 Odpovědi 2: Bronz je slitina mědi a cínu. Mosaz je slitina mědi a zinku. Ocel se skládá z železa, uhlíku a dalších legujících prvků. Dural je slitina hliníku s mědí a dalšími přísadami. Pájky dělíme na měkké a tvrdé.

15 Úkoly 3: 1) Díky jaké své vlastnosti je bronz tak často využívám jako kovová součástka nebo v lodích? 2) Jak se jmenuje nejčastěji využívaný kovový materiál? 3) Kde například využíváme dural?

16 Odpovědi 3: 1) Bronz je vysoce odolný proti korozi a to i ve slané vodě. 2) Nejčastější kovový materiál je ocel. 3) Dural se používá pro výrobu nejrůznějších plechů, či drátů.

17 Použité zdroje Bronz. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2012-11-15 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bronz Mosaz. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2012-12-30 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mosaz#Jednoduch.C3.A9_mosazi http://cs.wikipedia.org/wiki/Mosaz#Jednoduch.C3.A9_mosazi Ocel. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2012-10-17 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ocel http://cs.wikipedia.org/wiki/Ocel Dural. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2013-01-11 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Dural http://cs.wikipedia.org/wiki/Dural Pájka. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2012-12-22 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1jka http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1jka Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online]. 2001 [cit. 2013-01-21]. Dostupné z: http://www.sxc.hu/


Stáhnout ppt "KOVY - SLITINY Ch_096_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Slitiny Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava,"

Podobné prezentace


Reklamy Google