Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STŘÍBRO Ch_097_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Stříbro Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STŘÍBRO Ch_097_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Stříbro Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres."— Transkript prezentace:

1 STŘÍBRO Ch_097_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Stříbro Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 8. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Prvky.  Je určen pro předmět chemie a ročník osmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Autoři: Karger, I., Pečová, D., Peč, P., Chemie I. pro 8. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kollárovo nám. 7, 772 00 Olomouc: PRODOS, 1999. ISBN 80-7230-027-X.

3 Z historie První pokusy o těžbu stříbra byly zaznamenány už 3000 let před Kristem. Prvních 1000 let našeho letopočtu byl dominantní stát ve zpracovávání stříbra Španělsko. V Čechách skutečný rozvoj těžby stříbra začal během 13. – 14. století. Nejznámějším nalezištěm je Kutná Hora.

4 Výskyt stříbra - Ag - Argentum V zemské kůře se samostatně (tedy jako ryzí kov) vyskytuje spíše vzácně, nejčastěji jej můžeme nalézt ve sloučeninách například se zlatem. Pro průmyslové využití se stříbro získává z rud olova, mědi, či niklu.

5 Největší producenti stříbra Mexiko Kanada Peru Austrálie USA

6 Vlastnosti Stříbro řadíme mezi ušlechtilé kovy, které se většinou vyznačují vysokou stálostí. Přesto je však velmi dobře rozpustné v nezředěné kyselině sírové, či kyselině dusičné. V HNO 3 reakce probíhá podle následující rovnice: 3 Ag + 4 HNO 3 → 3 AgNO 3 + NO + 2 H 2 O

7 Stříbro je nejlepším tepelným i elektrickým vodičem. Na čistém vzduchu je stříbro stálé, víme ale, že přesto časem černá. To se děje působením sulfanu (H 2 S) jehož již velmi malé množství ve vzduchu působí vznik vrstvy sulfidu stříbrného (Ag 2 S). Stříbro má také velmi dobré antioxidační účinky.

8 Využití stříbra

9 Dobré využití nalézá jak čisté kovové stříbro, tak také stříbro ve sloučeninách. Tenká vrstva kovového stříbra se nanáší na záznamová média – CD/DVD. Díky jeho vysoké odrazivosti světelných paprsků se využívá k výrobě zrcadel. Nesmíme opomenout využití stříbra také pro výrobu šperků (i zlatých, protože se přidává k čistému zlatu, aby bylo tvrdší a tedy stabilnější)

10 V zubním lékařství se stříbro uplatňuje především jako amalgámy – slitiny stříbra, mědi, cínu a rtuti. Amalgámové plomby se používají pro zakrytí zubu po odvrtání zubního kazu. Využití stříbra je tedy velmi široké a rozmanité, podobně jako u zlata.

11 Úkoly: Lze v přírodě nalézt čisté kovové stříbro jednoduše, nebo je jeho výskyt vzácný? Kterými sloučeninami lze stříbro jednoduše rozpustit? Jmenujte 3 možné využití stříbra.

12 Odpovědi: Výskyt ryzího stříbrného kovu je v přírodě dost vzácný. Stříbro lze rozpustit kyselinou sírovou a kyselinou dusičnou. Stříbro využíváme například jako povrchovou vrstvu na CD/DVD, při výrobě zrcadel, v amalgámových plombách, jako šperky…

13 Použité zdroje 1000oz.silver.bullion.bar.underneath.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2009-09-04 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:1000oz.silver.bullion.bar.underneath.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:1000oz.silver.bullion.bar.underneath.jpg Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online]. 2001 [cit. 2013-01-21]. Dostupné z: http://www.sxc.hu/ Stříbro. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2012-10-07 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Stříbro Silver crystal.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 2009-07-25 [cit. 2013-01-22]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Silver_crystal.jpg


Stáhnout ppt "STŘÍBRO Ch_097_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kovy-Stříbro Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres."

Podobné prezentace


Reklamy Google