Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HALOGENIDY CH_105_ Halogenidy_Halogenidy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HALOGENIDY CH_105_ Halogenidy_Halogenidy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 HALOGENIDY CH_105_ Halogenidy_Halogenidy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 8. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Halogenidy.  Je určen pro předmět chemie a ročník osmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Autoři: Karger, I., Pečová, D., Peč, P., Chemie I. pro 8. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kollárovo nám. 7, 772 00 Olomouc: PRODOS, 1999. ISBN 80-7230-027-X.

3 Halogenidy Jedná se o sloučení halogenu (fluor, chlor, brom, jod) s jiným, elektropozitivnějším prvkem, kromě kyslíku a vodíku. Jsou to také soli halogenovodíkových kyselin Oxidační číslo halogenu v halogenidu je vždy –I.

4 Vlastnosti halogenidů Halogenidy jsou převážně rozpustné ve vodě. Výjimkou jsou halogenidy mědi, stříbra, rtuti, nebo olova, které jsou ve vodě málo rozpustné.

5 Významné halogenidy

6 Chlorid sodný NaCl Je běžně znám pod označením kuchyňská sůl, či jednoduše sůl. Je to chemická sloučenina, vyskytující se v přírodě v podobě nerostu halitu, který se také označuje jako sůl kamenná. Nebo v mořské vodě, kde určuje její salinitu. Nejslanějším mořem je Mrtvé moře, kde celkový obsah solí dosahuje hodnot až 35 %, pouze 10,5% však je závislých na NaCl.

7 NaCl je velmi důležitý pro životní funkce většiny organismů (Na pro správnou funkci nervové soustavy, Cl jako součást žaludeční šťávy). Je také hojně využíván v potravinářském průmyslu. Slouží jako dochucovadlo a používá se i pro konzervaci masa.

8 V chemickém průmyslu slouží především pro výrobu dalších sloučenin, či získání látek v něm obsažených, jako např. sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny chlorovodíkové.. Chlorid sodný je také velmi těžko nahraditelným materiálem při posypu zimních silnic. Oproti jiným používaným látkám je až 6x levnější.

9 Fluorid vápenatý CaF 2 Je nerozpustná iontová sloučenina, která se v přírodě nejčastěji vyskytuje v nerostu fluoritu (kazivci). Jedná se o pevnou látku. Většina fluoru na světě je vázána právě ve fluoridu vápenatém. Čistý fluorid vápenatý je bezbarvý, ale jako minerál je mírně zabarven (do bíla).

10 Většina fluoridů je pro člověka toxická, avšak fluorid vápenatý se považuje za poměrně bezpečný vzhledem k jeho nízké rozpustnosti. Fluorid vápenatý se běžně používá jako materiál pro optické účely, výborně totiž propouští infračervené i UV záření a zároveň má nízký index lomu.

11 Úkoly I Jaké prvky patří do halogenidů? Jaké je oxidační číslo halogenu v halogenidu? Jaké jsou vlastnosti halogenidů?

12 Odpovědi I Do halogenidů patří fluor, chlor, brom, jod. Vždy je oxidační číslo –I. Halogenidy ◦ jsou převážně rozpustné ve vodě. ◦ výjimkou jsou halogenidy mědi, stříbra, rtuti, nebo olova, které jsou ve vodě málo rozpustné.

13 Úkoly II Jaký chemický vzorec má chlorid sodný? Jaký je běžný název chloridu sodného? V jakém průmyslu se nejčastěji vyskytuje chlorid sodný?

14 Odpovědi II Chlorid sodný má chemickou značku Na Cl. Běžný název chloridu sodného je kuchyňská sůl. Nejvíce se chlorid vápenatý vyskytuje v potravinářském průmyslu, slouží jako dochucovadlo.

15 Úkoly III Jaký chemický vzorec má fluorid vápenatý? Jakou barvu má fluorid vápenatý? Jak se běžně používá fluorud vápenatý?

16 Odpovědi III Fluorid vápenatý má chemický vzorec CaF 2. Čistý fluorid vápenatý je bezbarvý, ale jako minerál je mírně zabarven (do bíla). Fluorid vápenatý se běžně používá jako materiál pro optické účely.

17 Použité zdroje Chlorid sodný.PNG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-25]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Chlorid_sodn%C3%BD.PNG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Chlorid_sodn%C3%BD.PNG Fluorid vápenatý.PNG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-07-25]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fluorid_v%C3%A1penat%C3%BD.PNG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fluorid_v%C3%A1penat%C3%BD.PNG


Stáhnout ppt "HALOGENIDY CH_105_ Halogenidy_Halogenidy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google