Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Mgr. Libor Sovadina

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Mgr. Libor Sovadina"— Transkript prezentace:

1 Autor: Mgr. Libor Sovadina
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Zpracování dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách pracovních činností Je určen pro předmět Pracovní činnosti a ročník 6.

3 Zpracování dřeva na pile
Pila je provozovna, která zpracovává dřevo z formy klád na řezivo (trámy, latě, prkna, fošny apod.). Dříve šlo ve většině případů o provozovnu poháněnou vodou, ale v dnešní době jde vesměs o provozovny využívající k pohonu strojů elektřinu. Díky tomu se také změnilo umístění těchto staveb. Zatímco dříve byly budovány poblíž vodních toků, dnes se nacházejí spíše na logisticky výhodných místech jako např. u vlakových nádraží.

4 Řezání dřeva na pile Hrubší strojní pila na rozřez klád (katr) je přímočará a má větší počet listů, napjatých vedle sebe v pohyblivém rámu. Rám se pohybuje ve svislé rovině a kláda se do řezu posouvá mechanicky vroubkovaným válcem. Slouží k výrobě trámů, fošen, prken, lišt a podobně.

5 Pořez kulatiny

6 Tři typy prken pořezaných katrem

7 A : fošna B : prkno C : trám D : hranol E : lať F : lišta ŘEZIVO

8 Umělé vysoušení dřeva v sušárně
Přirozené sušení proloženého dřeva

9 Názvy částí prkna

10 Borcení dřeva - prken

11 Použité zdroje: www.wikipedie.org
Perná, pila (1).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: Gangsaw.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Autor: Mgr. Libor Sovadina"

Podobné prezentace


Reklamy Google