Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rašplování, pilování a broušení dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rašplování, pilování a broušení dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Rašplování, pilování a broušení dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva. Slouží k lepšímu pochopení významu předmětu v běžném životě.  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách pracovních činností  Je určen pro předmět Pracovní činnosti a ročník 6.

3 Rašplování, pilování a broušení dřeva Tyto operace slouží k dotváření konečného tvaru výrobku Rašplování slouží k hrubému obrobení pomocí rašple, kterou se odebírají větší vrstvy dřeva. Rašple jsou z velmi tvrdé oceli a jejich povrch je opatřen hrubými seky. Pilování je určeno pro jemné opracování a provádí se pilníkem. Pilníků je mnoho druhů a tvarů, podle toho k jaké práci jsou určeny. Pro opracování dřeva se používají pilníky s hrubými nebo polohrubými seky. Broušení slouží k finální úpravě povrchu dřeva, k ohlazení povrchu a hran. K broušení se používají brusné papíry nebo plátna s různou hrubostí zrna.

4 Rašple Rašple, neboli česky "struhák", je velký ruční truhlářský pilník, sloužící k hrubšímu obrušování dřeva. Je vyrobena z oceli, je dlouhá 30-50 cm na povrchu má přibližně 0,5 mm velké ostré hroty. Může mít obdélníkový, kruhový nebo půlkruhový profil.

5 Pilník

6 Držení pilníků

7 Druhy a tvary pilníků Pilníků je mnoho druhů co se týká hrubosti seku, tvaru a průřezu. Základ tvoří čtyři typy uvedené na obrázku Plochý půlkulatý hranatý kulatý

8 Smirkový papír (šmirgl) Smirkový papír je druh papíru užívaný na obrušování hrubých povrchů. Používá se pro získání hladkého povrchu např. u dřevěných výrobků a součástek. K označování hrubosti se používá číslo které vyjadřuje přibližný počet částic na čtvereční centimetr. Hrubost se pohybuje mezi nízkými desítkami až po tisíce zrn/cm 2. Je vyroben z malých zrn pevně přilepených na podkladový papír. Jsou používána zrnka smirku (druh korundu).

9 Špalík na broušení

10 Strojní broušení – pásová bruska

11 Použité zdroje:  www.wikipedie.org www.wikipedie.org  Wood rasp.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 20.10.2005 [cit. 2013-01-17]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wood_rasp.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Wood_rasp.jpg  Schleifpapier verschiedene Sorten.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 7.2.2012 [cit. 2013-01-17]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Schleifpapier_verschiedene_Sorten.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Schleifpapier_verschiedene_Sorten.jpg  BoschBS.JPG. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 22.3.2007 [cit. 2013-01-17]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:BoschBS.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:BoschBS.JPG  Bandslijpmachine hobbykwaliteit (Westfalia).jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 7.5.2006 [cit. 2013-01-17]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bandslijpmachine_hobbykwaliteit_(Westfalia).jpg


Stáhnout ppt "Rašplování, pilování a broušení dřeva Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google