Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

FY_078_Elektrický proud v kovech_ Elektrické zdroje Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "FY_078_Elektrický proud v kovech_ Elektrické zdroje Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."— Transkript prezentace:

1 FY_078_Elektrický proud v kovech_ Elektrické zdroje Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva  Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách fyziky  Je určen pro předmět Fyzika a ročník 9.

3 Elektrický zdroj  Elektrický zdroj (nazývaný také zdroj elektrického napětí nebo zdroj elektrického proudu) je zařízení, které přeměňuje nejčastěji pohybovou a chemickou energii na elektrickou energii.  Charakteristickou vlastností elektrického zdroje je elektromotorické napětí, což je elektrická energie přepočtená na elektrický náboj, kterou je schopen zdroj dodávat.

4 Druhy elektrických zdrojů chemické zdroje (galvanické články) Jednorázové (po spotřebování energie se nedá napětí obnovit – někdy nazývané primární články) – Voltův článek, salmiakový článek, alkalický článek Dobíjitelné (po spotřebování energie se dají opětovně nabít – též zvané akumulátory nebo výjimečně sekundární články) – olověný akumulátor, alkalický akumulátor palivové články mechanické zdroje (generátory) – dynamo, alternátor tepelné zdroje – termočlánek (termoelektrický článek) fotoelektrické zdroje – fotovoltaický článek (sluneční článek) fyziologické zdroje - elektroplaxy rejnoka, paúhoře

5 Galvanický článek Galvanický článek je chemický zdroj elektrického napětí Využití : svítilny, hodiny, hračky, atd.

6 Voltův článek Voltův článek (galvanický článek). je primární zdroj stejnosměrného napětí. Je pojmenován po Alessandru Voltovi, který jej použil v roce 1799 při konstrukci první baterie – Voltova sloupu. Voltův článek je tvořen zinkovou a měděnou elektrodou v elektrolytu zředěné kyseliny sírové.

7 AKUMULÁTOR  Akumulátor je technické zařízení na opakované uchovávání energie, obvykle elektrické. Akumulátor je sekundární článek, který je potřeba nejdříve nabít a teprve potom je možné jej použít jako zdroj energie.  Na rozdíl od sekundárních článků (akumulátorů) primární články dodávají energii ihned po svém sestavení a zpravidla je není možné dobíjet, například zinkouhlíkové baterie.

8 Akumulátor Využití : automobil, motocykl, mobilní telefon, notebook, elektromobil, elektrokolo, atd.

9 Dynamo  Dynamo je točivý elektrický stroj, přeměňující mechanickou energii z rotoru hnacího stroje na elektrickou energii ve formě stejnosměrného elektrického proudu.  Dynamo se skládá ze statoru tvořeného magnetem nebo elektromagnetem a rotoru tvořeného vinutím a komutátorem.

10 Otázky k opakování 1.Jaké zařízení nazýváme elektrický zdroj ? 2. Vyjmenuj alespoň čtyři druhy elektrických zdrojů. 3.Co je to galvanický článek a kde se používá ? 4.Co tvoř základ Voltova článku ? 5.Co je to akumulátor ? 6.Jaký je rozdíl mezi akumulátorem a elektrickým článkem ? 7.Kde se v životě setkáš s akumulátorem ? 8.Co je to dynamo ? Kde ho můžeš najít ?

11 Použité zdroje:  www.wikipedie.org  Batteries.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001 [cit. 2012-12-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Batteries.jpg  Bleigelakku.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 27.6.2006 [cit. 2012-12-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bleigelakku.jpg  NP-FT1 Li-ion.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 7.4.2007 [cit. 2012-12-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:NP-FT1_Li-ion.jpg  Bicycle dynamo.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 7.1.2006 [cit. 2012-12-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bicycle_dynamo.jpg


Stáhnout ppt "FY_078_Elektrický proud v kovech_ Elektrické zdroje Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google