Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KYSLÍK Ch_093_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kyslík Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KYSLÍK Ch_093_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kyslík Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín,"— Transkript prezentace:

1 KYSLÍK Ch_093_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kyslík Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 8. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - prvky.  Je určen pro předmět chemie a ročník osmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Autoři: Karger, I., Pečová, D., Peč, P. Chemie I. pro 8. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií. Kollárovo nám. 7, 772 00 Olomouc: PRODOS, 1999. ISBN 80-7230-027-X.

3 Co dýcháme  Plynný obal Země je pro život stejně důležitý jako voda a sahá do výše 800 km.  Každý víme, že slouží k dýchání rostlin a živočichů.  Člověk a ostatní živočichové potřebují k dýchání kyslík.

4 Nezbytnost kyslíku  Člověk nevydrží bez kyslíku více než čtyři minuty, zatímco hladovět může i několik týdnů.  Kyslík je také potřebný k výrobě energie při spalování paliv.

5 Kyslík  = bezbarvý plyn, bez zápachu  Je tvořen dvouatomovou molekulou O2.  Podporuje hoření.  Slučuje se s většinou prvků na dvouprvkové sloučeniny -> oxidy.  Vyrábí se destilací kapalného vzduchu, pro dýchací přístroje i elektrolýzou vody.

6  Za dobu 4,5 miliardy let existence Země se složení vzduchu ustálilo v dnešní podobě takto: 21% kyslíku 78 % dusíku 0,03 oxid uhličitý vzácné plyny  Ve vzduchu se také nachází proměnlivé množství vodní páry, prachu a mikroorganismů.

7  Z průmyslového hlediska je vzduch důležitou chemickou surovinou.  Je zdrojem především kyslíku, ale i dusíku a některých vzácných plynů.  Jejich izolace ze vzduchu je energeticky dosti náročná. Vzduch se opakovaným stlačováním a ochlazováním zkapalní.  Děje se to při velmi nízkých teplotách, kolem - 200 °C.

8  Protože se obě důležité složky, dusík a kyslík, liší teplotou varu, odpařuje se při teplotě -196 °C dusík, při vyšší, -183 °C, kyslík.  Celý proces výroby nazýváme destilace kapalného vzduchu.

9  Tyto důležité plyny se stlačené přepravují v ocelových tlakových lahvích (lidově „bombách“), které jsou v horní části označeny barevným pruhem, a to dusík zeleným, kyslík pak modrým.

10  ACETYLEN (bílá)  VODÍK (červená)  DUSÍK (zelená)  KYSLÍK (ultramarínová)  OXID UHLIČITÝ (černá)  CHLOR (žlutá)  STLAČENÝ VZDUCH (hliníková)  SVÍTIPLYN a ostatní hořlavé plyny (okrová)  AMONIAK (fialová)

11 Opakování  Z kterých složek se skládá vzduch?  Jak se nazývá způsob izolace složek (kyslíku a dusíku) ze vzduchu?  Jmenujte některé další technicky důležité plyny.

12 Shrnutí  Vzduch je plynná směs tvořená asi ze čtyř pětin dusíkem, z jedné pětiny kyslíkem, zbytek tvoří oxid uhličitý a vzácné plyny.  Destilací zkapalněného vzduchu se vyrábí kyslík a dusík.  Plyny se přepravují v tlakových lahvích označených barevnými pruhy.

13 Použité zdroje Top of Atmosphere. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 27. 2. 2007, 08:09 [cit. 2012-12-30]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Top_of_Atmosphere.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Top_of_Atmosphere.jpg Simple chem distillation. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 29. 12. 2005, 15:35 [cit. 2012-12-30]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Simple_chem_distillation.PNG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Simple_chem_distillation.PNG Sauerstoffflasche. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 24. 8. 2006, 06:44 [cit. 2012-12-30]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sauerstoffflasche.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sauerstoffflasche.jpg Liquid nitrogen tank. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 23. 4. 2006, 23:08 [cit. 2012-12-30]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Liquid_nitrogen_tank.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Liquid_nitrogen_tank.JPG


Stáhnout ppt "KYSLÍK Ch_093_Prvky_Vlastnosti a použití chemických prvků-Kyslík Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín,"

Podobné prezentace


Reklamy Google