Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 2. 60 Cytogenetika Vytvořeno: 21.02.2013 Ověřeno: 20. 11. 2013 Třída: Ve2

2 Genetika Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:2. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace viz. učebnice Klíčová slova:chromozom, centromera Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – cytogenetika.

3  Buňka je základní stavební a funkční jednotkou, je vybavena úplnou genetickou informací.  95% DNA je v jádru.  Pro pozorování se nejlépe hodí chromozomy ve stádiu metafáze, který mají většinou tvar podkovy.  Každý chromozom je podélně rozdělen na 2 chromatidy, z nichž každá obsahuje dvojité spirální vlákno – chromonemu.

4  Na každém chromozomu je zúženina – primární konstrikce a v ní se nachází centromera – na ni se při mitóze připojují vlákna dělícího vřeténka.  Podle umístění centromery a délky ramen rozlišujeme chromozomy několika tvarových typů:  Rovnoramenný  Nerovnoramenný  Hůlkový

5  Některé chromozomy mají na jednom rameni ještě sekundární konstrikci - odděluje tzv. satelit chromozomu.  Ramena jsou ukončena telomerami.  Popsaný chromozom je typ A = autozom.  U některých trav se může objevit typ B = akcesorní.

6  Ve slinných žlázách dvoukřídlého hmyzu jsou chromozomy velkých rozměrů - tzv. polytemní.  C oocytech některých obratlovců - štětkovité chromozomy.  Ve všech jádrech buňky jsou heterochromozomy – pohlavní – X,Y.

7

8 1. Na co je každý chromozom podélně rozdělen?  Na 2 chromatidy. 2. Co je to chromonema?  Dvojité spirální vlákno. 3. Jak se nazývají a značí heterochromozomy?  Pohlavní a X,Y.

9 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. http://www.spektrumzdravi.cz/5.-cytogenetika Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google