Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 1.16 Pletiva trvalá Vytvořeno: 03.06.2013 Ověřeno: 22.10. 2013 Třída: Ve 1

2 Stavba a životní funkce rostlin Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:1. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o vzniku života učebnice Klíčová slova:Parenchyn, prozenchym, kolenchym, sklerenchym Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – stavba a životní funkce rostlin.

3 Pletiva trvalá Vznikají činností dělivých pletiv. Druhy: Parenchyn Prozenchym Kolenchym Sklerenchym

4 Parenchym Jsou to tenkostěnné buňky, pokud jsou jedním směrem protáhlá tak mluvíme o palisádový parenchym. U vodních rostlin se nazývá aerenchym – má větší mezibuněčné prostory vyplněné vzduchem. Prostory mezi buňkami se nazývají interceluláry. Vytváří zásobní pletiva, a mladé části orgánů.

5 Prozenchym Buněčná stěna tloustne. Buňky jsou v jednom směru protáhlé, s příčnými, šikmými přehrádkami. Vyskytují se v cévních svazcích.

6 Kolenchym Jsou ztloustlé v rozích, hranách. Intreceluláry se nevytváří. Je to pletivo pevné a pružné, proto se vyskytuje ve stonku, řapíku listu, stopce plodu.

7 Sklerenchym Buněčná stěna je po celé ploše ztloustlá. Pletivo je pevné až kamenné. Vyskytuje se ve stonku, pecce. Buňky jsou spojeny kanálky – plazmodesmamy.

8 Závěr k trvalým pletivům Trvalá pletiva se sdružují a vytváří soustavy pletiv: a) krycích b) vodivých a zpevňovacích c) základních

9 Otázky a odpovědi 1. Jaká je buněčná stěna parenchymu? Je tenkostěnná po celém obvodu. 2. Které pletivo je nejpevnější? Skerenchymatické. Je po celém obvodu ztloustlé. 3. Které pletivo je nejvzdušnější? Aerenchym u vodních rostlin.

10 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google