Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 1.24 Tvar a souměrnost těla živočichů Vytvořeno: 04.02.2013 Ověřeno: 25.02. 2013 Třída: Ve1

2 Tkáně Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:1. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o souměrnosti viz. učebnice Klíčová slova:pokožka, kůže Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie.

3 Tvar a souměrnost těla živočichů Segmentace těla = = rozdělení těla na části – články Kroužkovci – žížala – stejnocenné (homonomní). Členovci – tělo rozděleno na 3 větší celky - hlava, hruď, zadeček. Jsou nestejnocenné heteronomní, mají různý tvar i vnitřní stavbu. Během vývoje se vytvořil u různých systematických skupin stejný vnější tvar těla a to je sbíhavý vývoj.

4 Orgány Vznikají v těle Druhy: Homologické – mají stejný původ ale rozličnou funkci (hrudní končetina u savců). Analogické – rozdílný původ ale stejné funkce.

5 Tělní pokryv - pokožka, kůže Funkce ochranná, a má účast na metabolismu. Pokožka bezobratlých – je z jednovrstevného epitelu, zpevněného na povrchu kutikulou, která je prostoupena u hmyzu chitinem u korýšů anorganickými látkami a vytváří krunýř. Kůže obratlovců - skládá se z pokožky a vazivové škáry – jsou zde žlázy a produkty kůže. Kožní buňky – chromatofory – obsahují různé pigmenty ( černoch, běloch).

6 Opakování 1. Co je to segmentace těla? Je to rozdělení na části. 2. Co je to sbíhavý vývoj? Během vývoje se vytvořil u různých systematických skupin stejný vnější tvar těla. 3. Jakou funkci má pokryv těla? Ochrannou a účastní se metabolismu.

7 Opakování 4. Z čeho je vytvořen krunýř u bezobratlých? Je z jednovrstevného epitelu, zpevněného na povrchu kutikulou, která je prostoupena u korýšů anorganickými látkami a vytváří krunýř. 5. Chromofor znamená? Jsou to kožní buňky, které obsahují pigment.

8 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google