Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 1.20 Druhy cévních svazků Vytvořeno: 03.06.2013 Ověřeno: 25. 10.2013 Třída: Ve 1

2 Stavba a životní funkce rostlin Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:1. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o vzniku života učebnice Klíčová slova:lýkostředný, nahosemenné, bikolateráln í Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – stavba a životní funkce rostlin.

3 Druhy cévních svazků Rostliny jednoděložné mají cévní svazky uzavřené, nemohou již dále tloustnou. Rostliny dvouděložné a nahosemenné mají cévní svazky otevřené – vznikají činností kambia – tloustnou, protože se vytváří druhotné lýko a dřevo.

4 4 typy cévních svazků ad 1 Podle vzájemné polohy xylému a floému rozlišujeme: 1. Paprsčité –nebo li radiální – lýková a dřevní část se paprsčitě střídá. Najdeme je u primárních kořenů, u leknínů.

5 Paprsčité – nebo-li radiální uspořádání

6 Cévní svazky ad 2 2. Bočné – kolaterální – mají dřevo a lýko za sebou, dřevo na vnitřní a lýko na vnější straně stonku. Nejčastěji jsou v listech a stoncích. U nahosemenných a dvouděložných rostlin jsou uspořádány do kruhu. U jednoděložných rostlin jsou roztroušené.

7 Cévní svazky ad 3 a 4 3. Dvojbočnné – bikolaterální – dřevo je z obou stran obklopené lýkem. Nachází se ve stoncích tykvovitých, liliovitých. 4. Soustředné – koncentrické - je to charakteristické pro stonky jednoděložných rostlin - lýkostředný – lýko je obklopeno dřevem. Kapraďorosty – dřevostředný – dřevo je obklopeno lýkem.

8 Dřevo Lýko paprsčitý dřevosředný Lýkostředný Dvoubočný Bočný

9 Otázky a odpovědi 1.Kdy se vytváří druhotné lýko a dřevo? Vznikají činností kambia. 2. Jak se jmenuje cévní svazek, kdy je.dřevo z obou stran obklopené lýkem? Dvojbočnné – bikolaterální. 3.Kde najdeme paprsčité střídání? Najdeme je u primárních kořenů, u leknínů.

10 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. http://www.sci.muni.cz/~anatomy/vascular_bundles/html/m onstera_1.htmhttp://www.sci.muni.cz/~anatomy/vascular_bundles/html/m onstera_1.htm http://www.biology.webz.cz/plet.php#mer Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google