Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_23 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhSLOVNÍ ÚLOHY Klíčová slova:slovní úlohy, jehlan Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Slovní úlohy ze stereometrie (jehlany) RNDr. Milena Knappová Slovní úlohy, stereometrie, jehlany

3 Obsah: Jehlan – objem, povrch Slovní úloha – sítě těles Slovní úloha – objem, výška Slovní úloha – objem, hmotnost

4 Jehlan – objem, povrch : Jehlan je těleso s jedinou podstavou tvaru n-úhelníku. Vzdálenost podstavy od hlavního vrcholu udává výška jehlanu. Plášť jehlanu tvoří boční stěny tvaru rovnoramenných trojúhelníků. Mohou, ale nemusí být shodné – záleží na tvaru podstavy jehlanu. Objem jehlanu je jednou třetinou objemu hranolu se stejnou podstavou a výškou. obsah

5 Sítě těles: Prohlédněte si sítě čtyř těles a zkuste tato tělesa správně pojmenovat. obsah Pravidelný čtyřboký jehlan. Pravidelný čtyřboký hranol. Pravidelný šestiboký jehlan. Pravidelný čtyřstěn.

6 Objem jehlanu, výpočet výšky: Na výrobu svíčky tvaru jehlanu se čtvercovou podstavou bylo použito čtvrt litru vosku. Jak je svíčka vysoká, když hrana podstavy je dlouhá 5 cm? obsah Závěr: Tato svíčka je vysoká 30 cm.

7 Objem, hmotnost: Unesli byste sošku tvaru jehlanu s obdélníkovou podstavou o délce podstavných hran a = 30 cm, b = 20 cm a výšce v = 50 cm? obsah Závěr: Protože hmotnost sošky je 193,2 kg, asi byste ji neunesli.

8 Použité materiály: MIKULČÁK, Jiří. Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy. 4. vyd. Praha: Prometheus, 2007, 206 s. ISBN 978-807-1963-455 Vlastní archiv autorky. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Cabri 3D, Inkscape a GIMP. Soubor vzorových úloh: http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404036720&at=1http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404036720&at=1, http://www.novamaturita.cz/index.php?id_document=1404037154&at=1


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google