Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_15 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhPLANIMETRIE Klíčová slova:shodné zobrazení, posunutí Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Posunutí RNDr. Milena Knappová Planimetrie, shodná zobrazení

3 Obsah: Orientovaná úsečka, posunutí Konstrukce obrazců v posunutí Konec Pro pokračování zvolte téma.

4 Orientovaná úsečka, posunutí : obsah Orientovaná úsečka je úsečka, u které lze rozlišit počáteční a koncový bod. Orientované úsečky jsou shodné, pokud mají stejnou velikost a ukazují stejný směr.

5 Konstrukce obrazců v posunutí: obsah Zadání: Posuňte trojúhelník ABC dle úsečky EF. Každým bodem trojúhelníku proložíme rovnoběžku s EF. Od každého bodu naneseme na tyto rovnoběžky velikost EF. Získáme tak obrazy vrcholů. Vrcholy spojíme úsečkami tak, aby si strany odpovídaly. A je hotovo.

6 Konstrukce kružnic v posunutí: obsah Zadání: Posuňte kružnici k dle úsečky AB. Středem proložíme přímku rovnoběžnou s AB. Naneseme na ni velikost AB. Získáme tak obraz středu. Stejným způsobem získáme obraz i jednoho libovolného bodu na kružnici. Nyní již lze zkonstruovat obraz kružnice k. A je hotovo.

7 Použité materiály: KUBEŠOVÁ, Naděžda a Eva CIBULKOVÁ. Matematika: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 239 s. Maturita (Petra Velanová). ISBN 978-808-6873-053. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP.


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google