Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_14 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhPLANIMETRIE Klíčová slova:shodné zobrazení, středová souměrnost Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Středová souměrnost RNDr. Milena Knappová Planimetrie, shodná zobrazení

3 Obsah: Středová souměrnost: Konstrukce obrazců ve středové souměrnosti: Středově souměrné rovinné obrazce: Konec Pro pokračování zvolte téma.

4 Středová souměrnost: obsah Souměrnost podle středu S je zobrazení, které každý bod X zobrazí na X tak, že bod S je středem úsečky XX.

5 Konstrukce obrazců ve středové souměrnosti: obsah Zadání: Sestrojte středově souměrný trojúhelník k trojúhelníku ABC dle středu S. Každý bod spojíme se středem pomocnými přímkami. Na tyto přímky naneseme vzdálenosti bodů. Získáme tak jejich obrazy. Odpovídající body spojíme úsečkami. A je hotovo.

6 Konstrukce kružnic ve středové souměrnosti: obsah Zadání: Sestrojte středově souměrnou kružnici ke kružnici k dle středu S. Střed kružnice a střed souměrnosti spojíme přímkou. Naneseme na ni vzdálenost mezi středy. Získáme tak střed hledané kružnice. Protože střed T leží na kružnici k, bude i T ležet na kružnici k. A je hotovo.

7 Středově souměrné rovinné obrazce : obsah Čtverec, střed v průsečíku úhlopříček. Obdélník, střed v průsečíku úhlopříček. Kružnice, střed ve středu.

8 Použité materiály: KUBEŠOVÁ, Naděžda a Eva CIBULKOVÁ. Matematika: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 239 s. Maturita (Petra Velanová). ISBN 978-808-6873-053. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP.


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google