Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_13 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhPLANIMETRIE Klíčová slova:shodné zobrazení, osová souměrnost, osově souměrné rovinné obrazce Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Osová souměrnost RNDr. Milena Knappová Planimetrie, shodná zobrazení

3 Obsah: Osová souměrnost: Konstrukce obrazců v osové souměrnosti: Osově souměrné rovinné obrazce: Konec Pro pokračování zvolte téma.

4 Osová souměrnost: obsah Nepřímá souměrnost. Samodružné přímky jsou pouze osa souměrnosti a přímky k ní kolmé. Obrazem přímky rovnoběžné s osou souměrnosti je opět přímka rovnoběžná s touto osou.

5 Konstrukce obrazců v osové souměrnosti: obsah Zadání: Sestrojte osově souměrný trojúhelník k trojúhelníku ABC podle osy o dle obrázku: Nejprve sestrojíme ke každému bodu kolmici k ose, která jím prochází. Na tyto kolmice naneseme vzdálenosti bodů od osy. Získáme tak obrazy bodů trojúhelníku. Poté spojíme odpovídající si body úsečkami. A je hotovo.

6 Konstrukce kružnic v osové souměrnosti: obsah Zadání: Sestrojte osově souměrnou kružnici ke kružnici k podle osy o dle obrázku: Nejprve sestrojíme kolmici k ose, která prochází středem kružnice. Naneseme na ni vzdálenost bodu S od osy. Získáme tak jeho obraz. Poté naneseme vzdálenost jednoho bodu kružnice, kterým prochází pomocná kolmice. Nyní již lze sestrojit obraz kružnice. A je hotovo.

7 Osově souměrné rovinné obrazce : obsah O samodružných obrazcích říkáme, že jsou osově souměrné. Čtverec je souměrný podle libovolné úhlopříčky a osy libovolné strany. Obdélník je souměrný podle osy libovolné strany. Rovnostranný trojúhelník je souměrný podle osy libovolné strany. Kružnice je souměrná podle libovolného průměru.

8 Použité materiály: KUBEŠOVÁ, Naděžda a Eva CIBULKOVÁ. Matematika: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 239 s. Maturita (Petra Velanová). ISBN 978-808-6873-053. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP.


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google