Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."— Transkript prezentace:

1 Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná střední škola, Rakovník, Na Jirkově 2309, 269 01 Rakovník Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.1092 Název DUM : VY_42_INOVACE_MAT_01_23 PředmětMATEMATIKA Tematický okruhPLANIMETRIE Klíčová slova:rovinné obrazce, obvod, obsah Autor RNDr. Milena Knappová Rok vytvoření 2013Ročník učňovské obory, nástavbové studium Anotace: Materiál slouží k opakování učiva i při samostatné přípravě studentů na maturitní zkoušku. Metodický pokyn: Materiál slouží k opakování dané problematiky a k samostatné přípravě k maturitní zkoušce. Cílová skupina: studenti střední školy, 15 a více let.

2 Obvody a obsahy rovinných obrazců RNDr. Milena Knappová Planimetrie, rovinné obrazce

3 Obsah: Rovinný obrazec Řešený příklad výpočtu obsahu rovinného obrazce Konec Pro pokračování zvolte téma.

4 Obrazec: obsah Obrazec je rovinný útvar ohraničený uzavřenou čarou. Tato čára je jeho součástí. Její délka je obvod tohoto obrazce.

5 Výpočet obsahu barevného obrazce: Znázorníme si, jak tento obrazec vlastně vznikne. obsah

6 S1S1 r S2S2 r Hledáme obsah tohoto obrazce. 1. Sestrojíme čtverec. 2. Sestrojíme kružnice se středy S 1 a S 2 a poloměrem rovným délce strany čtverce. 3. Obrazec vznikne jako PRŮNIK kruhů ohraničených těmito kružnicemi. obsah

7 Postup řešení: Obsah čtverce: Zvolíme délku a: např. a = 6 cm a a obsah

8 r = a S1S1 Výpočet obsahu kruhu: Jedna čtvrtina kruhu je uvnitř čtverce: obsah

9 Výpočet obsahu požadovaného obrazce: S1S1 r = a Rozdíl obsahu čtverce a kruhu: S4S4 obsah

10 2. způsob řešení: obsah

11 Použité materiály: Vlastní archiv autorky. Materiál je určen pro bezplatné používání při výuce a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Obrazový materiál je vytvořen v programech Cabri II Plus, Inkscape a GIMP. KUBEŠOVÁ, Naděžda a Eva CIBULKOVÁ. Matematika: přehled středoškolského učiva. 2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2006, 239 s. Maturita (Petra Velanová). ISBN 978-808-6873-053.


Stáhnout ppt "Zkvalitnění kompetencí pedagogů ISŠ Rakovník IV/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji matematické gramotnosti žáků středních škol Integrovaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google