Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektrochemie, články Mgr. Radovan Sloup Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání II CH-1 Obecná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektrochemie, články Mgr. Radovan Sloup Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání II CH-1 Obecná."— Transkript prezentace:

1

2 Elektrochemie, články Mgr. Radovan Sloup Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání II CH-1 Obecná chemie, DUM č. 18 2. ročník čtyřletého studia

3 elektrochemie, články Co je to galvanický článek? Článek vznikne vodivým propojením dvou samostatných různých poločlánků, které vznikají ponořením kovu do roztoku vlastní soli. Článek je zdrojem napětí, které je dáno rozdílem potenciálů obou poločlánků. Napětí článku změříme voltmetrem, který zapojíme na kovové vodiče obou poločlánků. V

4 Jak by fungoval článek sestavený ze dvou stejných poločlánků? +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ + ++ Cu 2+ roztok CuSO 4 +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ + ++ Cu 2+ roztok CuSO 4 x 0 V NEFUNGUJE, neposkytuje žádné napětí!

5 +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ + ++ Cu 2+ - - - - - - - - - - - - Zn 2+ V roztok CuSO 4 roztok ZnSO 4 voltmetr vodič solný můstek

6 +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ + ++ Cu 2+ - - - - - - - - - - - - Zn 2+ 1,1V roztok CuSO 4 roztok ZnSO 4 voltmetr vodič solný můstek animace:

7 - - - - - - - - - - - - Zn 2+ animace dalších článků s možným zinkovým poločlánkem:

8 Elektochemie, články Vytvořeno v rámci projektu Gymnázium Sušice - Brána vzdělávání II Autor: Mgr. Radovan Sloup, Gymnázium Sušice Předmět: Chemie (obecná chemie) Třída: sexta osmiletého studia Označení: VY_32_INOVACE_Ch-1_18 Vytvořeno: leden 2013 Anotace a metodické poznámky Pro seznámení studentů se základy elektrochemie se hodí tato prezentace. Tato prezentace dává vyučujícímu možnost vysvětlit galvanické články za pomocí obrázků, animací a modelovaných ukázek. V této prezentaci je na prvním slidu charakteristika galvanického článku. Na dalším slidu je popsán a znázorněn Daniellův článek. Obrázek je nutné doplnit vysvětlením. V další části prezentace jsou odkazy na animace webových stránek univerzity v Iowě. Na tomto webu je několik animací, na kterých si můžete spustit elektrochemické děje Daniellova článku a nebo si navolit galvanický článek vlastní (stránky a animace jsou v angličtině!). Pro správné využití animací je nutné připojení k internetu a PC s nainstalovaným např. Adobe Flash Playerem. Použité materiály: Honza, J.; Mareček, A.; Chemie pro čtyřletá gymnázia (2.díl). Brno: DaTaPrint, 1995;ISBN 80-900066-6-3 Vše je vytvořeno pomocí nástrojů Power Point 2003 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Elektrochemie, články Mgr. Radovan Sloup Gymnázium Sušice Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Gymnázium Sušice – Brána vzdělávání II CH-1 Obecná."

Podobné prezentace


Reklamy Google