Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Počátky kvantové mechaniky Z čeho se skládá hmota? Z částic, nebo vlnění? Vévoda Louis Victor Pierre Raymond de Broglie (1892-1987) Ve vesmíru jsou k nalezení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Počátky kvantové mechaniky Z čeho se skládá hmota? Z částic, nebo vlnění? Vévoda Louis Victor Pierre Raymond de Broglie (1892-1987) Ve vesmíru jsou k nalezení."— Transkript prezentace:

1 Počátky kvantové mechaniky Z čeho se skládá hmota? Z částic, nebo vlnění? Vévoda Louis Victor Pierre Raymond de Broglie (1892-1987) Ve vesmíru jsou k nalezení mnohé symetrie. Dá se říct, že ze symetrií vycházejí základní zákony přírody. Vlnu lze popsat jako částici Částici lze popsat jako vlnu

2 Počátky kvantové mechaniky Youngův pokus zobrazuje typickou vlnovou vlastnost světla. Jaký bude výsledek, budeme- li jej provádět s částicemi?

3 Rozptyl na dvojštěrbině s ocelovými kuličkami Ocelová kuličkaZnačme si, kam kuličky dopadly. Dopadne na jedno místo na stínítku. Kulička může při průchodu štěrbinou změnit směr. Proletí právě jednou štěrbinou.

4 Rozptyl na dvojštěrbině s elektrony Svazek dopadajících elektronů

5 Rozptyl na dvojštěrbině s elektrony Elektrony vysílané po jednom Proč se elektrony nechovají stejně jako ocelové kuličky?

6 Částicově-vlnový dualizmus Dle de Broglieho hypotézy lze částicím připsat vlnové vlastnosti a přiřadit vlnovou délku. Rovinné vlny odpovídající dopadajícím elektronům. I jediná částice se chová jako rovinná vlna.

7 Částicově-vlnový dualizmus Částici lze popsat jako vlnu. Co se zde ale „vlní“? Jaké médium vlny přenáší? Každé částici je přiřazena tzv. Vlnová funkce. Obvykle se značí písmenem Ψ. Jedná se o funkci souřadnic a času, jejíž obor hodnot jsou komplexní čísla. Tato funkce vyhovuje vlnové rovnici, kterou navrhl E. Schrödinger. Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger 1887 - 1961

8 Hustota pravděpodobnosti Jaký je význam vlnové funkce? Tato otázka dlouho nebyla zodpovězena. Vyhovující řešení navrhl Max Born. Max Born 1882 - 1970 Druhá mocnina vlnové funkce (tj. reálné číslo) je úměrná hustotě pravděpodobnosti výskytu částice.

9 Hustota pravděpodobnosti Kvantová hradba Počítačový obraz pořízený r. 1993 ve výzkumném středisku IBM. Každý ze 48 píků v kruhu představuje atom železa na speciálně upraveném měděném povrchu. Tato hradba byla vytvořena rastrovým mikroskopem. Vnitřek kruhu tvoří stojaté de Broglieho vlny elektronů (resp. kvadrát Ψ – hustota pravděpodobnosti).


Stáhnout ppt "Počátky kvantové mechaniky Z čeho se skládá hmota? Z částic, nebo vlnění? Vévoda Louis Victor Pierre Raymond de Broglie (1892-1987) Ve vesmíru jsou k nalezení."

Podobné prezentace


Reklamy Google