Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Petr Machala. umožňují nám směnu statků a služeb vystřídaly naturální směnu (barter) jsou výsledkem kolektivní interakce lidí Proč peníze? Jaký význam.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Petr Machala. umožňují nám směnu statků a služeb vystřídaly naturální směnu (barter) jsou výsledkem kolektivní interakce lidí Proč peníze? Jaký význam."— Transkript prezentace:

1 Petr Machala

2 umožňují nám směnu statků a služeb vystřídaly naturální směnu (barter) jsou výsledkem kolektivní interakce lidí Proč peníze? Jaký význam hrají v životě lidí? Není naturální směna lepší? Kdy k ní dochází? čtěte

3 1. Prostředek směny 2. Zúčtovací jednotka (schopnost působit jako míra ocenění statků a služeb) 3. Uchovatel hodnot (problémem je inflace) Jakou funkci plní peníze v životě lidí? Jakou mají dnes peníze formu? mince a bankovky depozit (vklady na účtech) cenné papíry

4 1. Transakční (nutnost zajišťovat penězi směnné akty a transakce) 2. Opatrnostní (vytvořit si určitou peněžní zásobu pro případ neočekávaných událostí – nemoc, předčasný důchod, živelná pohroma…) 3. Finanční (peníze jako jedna z forem bohatství) Čím je motivovaná poptávka po penězích? „Žádná pevnost není tak pevná, aby ji peníze nezdolaly.“ Marcus Tullius Cicero

5 1. Hotovostní placení „z ruky do ruky“ a) Poštovní poukázky typu A – odeslání hotovosti na účet v bance (nájemné, obědy…) typu B – proplacení hotovosti z účtů u bank (přeplatky) typu C – peníze zaslané od jiného plátce Jaké znáte formy placení?

6 b) Šeky – cenné papíry b) Doklady bank – pro vklady (pokladní složenky) i výběry (výběrní lístky)

7 d) SIPO (sdružené inkaso plateb obyvatelstva)

8 2. Bezhotovostní placení běžný účet v bance devizový účet (cizí měna) pohyb peněz na účtu – výpis příkaz k úhradě příkaz k inkasu – dává příjemce peněz s povolením majitele účtu jednotný (jedna platba) hromadný (více plateb) trvalý (opakovaná platba)

9 písemně na formuláři phonebanking, GSM banking, internetbanking, homebanking ústně u přepážky Jak můžete zadat příkaz k platbě? Co je to internetbanking?

10 Debetní karty k placení, výběr, omezena limitem kontokorent Kreditní (úvěrové) karty samostatný účet, omezený limit Co jsou to platební karty? Srovnejte úrok kontokorentu. Srovnejte podmínky kreditních karet.

11 při platbě i výběru z bankomatu si berme potvrzení (kontrola s výpisem) chraňme PIN v případě ztráty karty mějme v mobilu číslo na banku (blokace karty) možnost pojištění karty při platbě kartou na internetu hledejme loga Jak se můžete bránit proti zneužití platební karty?

12 * SOJKA, Milan. Malá encyklopedie moderní ekonomie. 3. dopl. vyd. Praha: Libri, 1999, 271 s. ISBN * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: EtovvChAnmM/TnlKfd4icuI/AAAAAAAACBU/v8QF4kZkBDY/s1600/barter-system.gifhttp://3.bp.blogspot.com/- EtovvChAnmM/TnlKfd4icuI/AAAAAAAACBU/v8QF4kZkBDY/s1600/barter-system.gif * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: https://tvp.ceskatelevize.cz/poplatky/img/sipo_full.pnghttps://tvp.ceskatelevize.cz/poplatky/img/sipo_full.png * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: * [online]. [cit ]. Dostupné z: cards.jpg/800px-Credit-cards.jpg


Stáhnout ppt "Petr Machala. umožňují nám směnu statků a služeb vystřídaly naturální směnu (barter) jsou výsledkem kolektivní interakce lidí Proč peníze? Jaký význam."

Podobné prezentace


Reklamy Google