Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření."— Transkript prezentace:

1 VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření domácnosti

2 Formy peněz PenízeHotovostníMinceBankovky Bezhotovostní, depozita Forma zápisů na účtech Cenné papíry Plastikové peníze

3 Formy peněz A Hotové peníze = oběživo B Bezhotovostní peníze = depozita u bank Pojmy Near money = skoro peníze, označení pro cenné papíry, termínované vklady… Plastikové peníze – peníze dostupné prostřednictvím karet.

4 Jakou formu placení zvolit? Kritéria rozhodování: Spojené náklady, poplatky. Čas, rychlost, likvidita. Bezpečnost.

5 Způsoby placení PlaceníHotovostní „Z ruky do ruky“ Prostřednictvím dokladů BezhotovostníPřes účet

6 Placení z ruky do ruky (cash) Pravidla: Přepočítat částku. Zkontrolovat pravost vracených bankovek. Uschovat doklad (paragon, účtenku…). Občané platí hotově často, zejména drobné nákupy. U podnikatelů obecně převažují bezhotovostní úhrady závazků.

7 Placení v hotovosti omezeno Dle zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, byl stanoven limit pro hotovostní platby 15 000 EUR. Zákonem č. 139/2011 Sb. byl s účinností od 27. 5. 2011 uvedený limit 15 000 EUR upraven (snížen) na 350 000 Kč. Obcházení limitu, který platí pro platbu jednorázovou, má být omezeno rozšířením na období 28 dní.

8 Částečně hotovostní - placení s doklady, tiskopisy S poštovní poukázkou. Šekem. Při styku s bankou: u větších sum s výčetkou s pokladní složenkou (při vkladu hotovosti na účet) s výběrním lístkem (při výběru) některé banky již nevyžadují

9 Placení bankovním převodem Nejvýhodnější forma. Podmínkou zřízený účet u příslušné banky. Výhody: rychlost (u téže banky v ten samý pracovní bankovní den, jinak do druhého dne) operativnost (při využití moderních služeb ovládáme z domova, nejsme vázáni na pracovní dobu banky) bezpečnost event. hospodárnost (nižší náklady než např. na poště)

10 Bezhotovostní placení Forma placení z účtu ÚhradováInkasní forma Prostřednictvím platební karty

11 Příkaz k úhradě JednorázovýHromadnýTrvalý

12 Způsoby hospodaření s penězi Způsoby placení a hospodaření domácnosti

13 Hospodaření s příjmy domácnosti Formy úhrady výdajů Přes účet Společný účet domácnosti Účet pro každého člena domácnosti Kombinace – jeden společný a každý svůj Bez účtu, úhrady v hotovosti

14 Kritéria volby Ekonomická kritéria – poplatky, frekvence výdajů, výhodnost účtů… Psychologická kritéria – zkušenosti jednotlivých členů domácnosti, životní styl, hodnoty uznávané členy, vzájemná důvěra, pocit osobní svobody… Děti – počet, věk, způsoby financování jejich finančních potřeb.

15 Hospodaření bez zřízeného účtu Starší metoda, obvyklá v CPE. Formou hrníčků či obálek, tj. oddělené částky na jednotlivé druhy výdajů. Úspora nákladů, poplatků za zřízení a vedení účtu, včetně provedených operací. Vyžaduje sebeovládání, kázeň. Nevhodné pro ukládání rezerv, bez úroků.

16 Společný účet domácnosti Úspora nákladů, poplatků za vedení a operace na více účtech. Komplexní přehled, transparentní. Příliš velká kontrola osobních výdajů jednotlivých členů – psychologický problém.

17 Účet pro jednotlivé členy domácnosti Vyžaduje domluvu. Psychologický problém – spravedlnost (každému by měla zbýt přibližně stejná částka na osobní potřeby). Dražší varianta – dublované poplatky.

18 Kombinace společného a jednotlivých osobních účtů Ideální kompromis z pohledu psychologického, „osvobozující“. Nejdražší možnost z pohledu poplatků.

19 Zdroje Bellová, J. a kol. Občanský a společenskovědní základ. 1. vyd. Computer Media, s. r. o., 2011. ISBN: 978-80-7402-093-3. Navrátilová, Petra. Finanční gramotnost. 1. vyd. Computer Media, s. r. o., 2012. ISBN 978-80- 7402-107-7.


Stáhnout ppt "VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření."

Podobné prezentace


Reklamy Google