Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření."— Transkript prezentace:

1 VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření domácnosti

2 Formy peněz PenízeHotovostníMinceBankovky Bezhotovostní, depozita Forma zápisů na účtech Cenné papíry Plastikové peníze

3 Formy peněz A Hotové peníze = oběživo B Bezhotovostní peníze = depozita u bank Pojmy Near money = skoro peníze, označení pro cenné papíry, termínované vklady… Plastikové peníze – peníze dostupné prostřednictvím karet.

4 Jakou formu placení zvolit? Kritéria rozhodování: Spojené náklady, poplatky. Čas, rychlost, likvidita. Bezpečnost.

5 Způsoby placení PlaceníHotovostní „Z ruky do ruky“ Prostřednictvím dokladů BezhotovostníPřes účet

6 Placení z ruky do ruky (cash) Pravidla: Přepočítat částku. Zkontrolovat pravost vracených bankovek. Uschovat doklad (paragon, účtenku…). Občané platí hotově často, zejména drobné nákupy. U podnikatelů obecně převažují bezhotovostní úhrady závazků.

7 Placení v hotovosti omezeno Dle zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, byl stanoven limit pro hotovostní platby EUR. Zákonem č. 139/2011 Sb. byl s účinností od uvedený limit EUR upraven (snížen) na Kč. Obcházení limitu, který platí pro platbu jednorázovou, má být omezeno rozšířením na období 28 dní.

8 Částečně hotovostní - placení s doklady, tiskopisy S poštovní poukázkou. Šekem. Při styku s bankou: u větších sum s výčetkou s pokladní složenkou (při vkladu hotovosti na účet) s výběrním lístkem (při výběru) některé banky již nevyžadují

9 Placení bankovním převodem Nejvýhodnější forma. Podmínkou zřízený účet u příslušné banky. Výhody: rychlost (u téže banky v ten samý pracovní bankovní den, jinak do druhého dne) operativnost (při využití moderních služeb ovládáme z domova, nejsme vázáni na pracovní dobu banky) bezpečnost event. hospodárnost (nižší náklady než např. na poště)

10 Bezhotovostní placení Forma placení z účtu ÚhradováInkasní forma Prostřednictvím platební karty

11 Příkaz k úhradě JednorázovýHromadnýTrvalý

12 Způsoby hospodaření s penězi Způsoby placení a hospodaření domácnosti

13 Hospodaření s příjmy domácnosti Formy úhrady výdajů Přes účet Společný účet domácnosti Účet pro každého člena domácnosti Kombinace – jeden společný a každý svůj Bez účtu, úhrady v hotovosti

14 Kritéria volby Ekonomická kritéria – poplatky, frekvence výdajů, výhodnost účtů… Psychologická kritéria – zkušenosti jednotlivých členů domácnosti, životní styl, hodnoty uznávané členy, vzájemná důvěra, pocit osobní svobody… Děti – počet, věk, způsoby financování jejich finančních potřeb.

15 Hospodaření bez zřízeného účtu Starší metoda, obvyklá v CPE. Formou hrníčků či obálek, tj. oddělené částky na jednotlivé druhy výdajů. Úspora nákladů, poplatků za zřízení a vedení účtu, včetně provedených operací. Vyžaduje sebeovládání, kázeň. Nevhodné pro ukládání rezerv, bez úroků.

16 Společný účet domácnosti Úspora nákladů, poplatků za vedení a operace na více účtech. Komplexní přehled, transparentní. Příliš velká kontrola osobních výdajů jednotlivých členů – psychologický problém.

17 Účet pro jednotlivé členy domácnosti Vyžaduje domluvu. Psychologický problém – spravedlnost (každému by měla zbýt přibližně stejná částka na osobní potřeby). Dražší varianta – dublované poplatky.

18 Kombinace společného a jednotlivých osobních účtů Ideální kompromis z pohledu psychologického, „osvobozující“. Nejdražší možnost z pohledu poplatků.

19 Zdroje Bellová, J. a kol. Občanský a společenskovědní základ. 1. vyd. Computer Media, s. r. o., ISBN: Navrátilová, Petra. Finanční gramotnost. 1. vyd. Computer Media, s. r. o., ISBN


Stáhnout ppt "VY_62_INOVACE_1_2_08 Formy peněz, způsoby placení „Pokud není uvedeno jinak, autorem obrázků a textů je Ing. Renata Hethová“. Způsoby placení a hospodaření."

Podobné prezentace


Reklamy Google