Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hotovostní placení – pokladna - Používá se tam, kde placení prostřednictvím bankovních účtů je často neproveditelné (např. proplacení cestovních účtů)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hotovostní placení – pokladna - Používá se tam, kde placení prostřednictvím bankovních účtů je často neproveditelné (např. proplacení cestovních účtů)"— Transkript prezentace:

1

2 Hotovostní placení – pokladna - Používá se tam, kde placení prostřednictvím bankovních účtů je často neproveditelné (např. proplacení cestovních účtů) nebo neúčelné (drobné nákupy v maloobchodě). - V některých případech dochází k hotovostnímu placení i za dodávky výrobků, zboží a služeb, neboť se tím předchází případným pozdějším problémům s vymáháním úhrady.

3  Pokladnu vede pracovník, který přejímá hmotnou odpovědnost za hotovost v pokladně.  Příjem a výdej peněz může provádět jen na podkladě příjmových a výdajových pokladních dokladů.  O pohybu hotovosti vede záznamy v pokladní knize. Př. Výdajového pokladního dokladu Př. Pokladní knihy

4 Přírůstky v pokladně Úbytky v pokladně Výplata mezd zaměstnancům hotově 211 331 VPD VÚD 569211 Manko v pokladně - Různé výnosy (601, 602, 604) - Úhrada faktury od odběratele - Osobní vklad - Různé náklady - Zaplacení došlých faktur - Výplata mezd zaměstnancům - Nákup DHM - Nákup zásob - Výběr pro osob. spotřebu

5 . - Alespoň jednou za účetní období musí být provedena inventarizace pokladní hotovosti, tzn. Zjištění skutečné hotovosti a její porovnání s účetním stavem (tj. stavem v pokladní knize). - O inventarizaci vyhotovuje pověřený pracovník (pokladník) zápis, kde uvede jednotlivé druhy bankovek a mincí, zapíše jejich počet a vyčíslí případný inventarizační rozdíl. - Rozdíl může být: SCHODEK (manko): skutečný stav je nižší než stav účetní. PŘEBYTEK: skutečný stav je vyšší než stav v účetnictví.

6  SCHODEK (manko) se účtuje do finančních nákladů, a to na účet Manka a Škody.  Pracovníkovi odpovědnému za stav pokladní hotovosti je předepsána náhrada za manko (za předpokladu, že vzniklý schodek zavinil), která se účtuje ve prospěch finančních výnosů.  PŘEBYTEK se účtuje ve prospěch finančních výnosů.

7 Zdroje: Učebnice účetnictví 2013- Pavel Štohl Google obrázky moderni-vyuka.svse.cz


Stáhnout ppt "Hotovostní placení – pokladna - Používá se tam, kde placení prostřednictvím bankovních účtů je často neproveditelné (např. proplacení cestovních účtů)"

Podobné prezentace


Reklamy Google