Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PENÍZE Historie peněz Hlavní funkce peněz Domácí a zahraniční měna Kurzovní lístek Hotovostní a bezhotovostní platby Jak známe naše peníze Typy plateb.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PENÍZE Historie peněz Hlavní funkce peněz Domácí a zahraniční měna Kurzovní lístek Hotovostní a bezhotovostní platby Jak známe naše peníze Typy plateb."— Transkript prezentace:

1 PENÍZE Historie peněz Hlavní funkce peněz Domácí a zahraniční měna Kurzovní lístek Hotovostní a bezhotovostní platby Jak známe naše peníze Typy plateb – jednorázový příkaz, trvalý příkaz, inkaso

2 H ISTORIE PENĚZ Výměnný obchod – barter Mušličky, hedvábné kapesníky, drahé kovy První mince – 7.st. Př.n.l. Malá Asie – statér Ražené mince v Řecku a v Římě Bankovky – první v Číně 11.st., v Evropě 1661 Elektronické peníze

3 F UNKCE PENĚZ Prostředek směny – nákup zboží a služeb Měřítko cen – vyjadřují hodnotu zboží při koupi nebo prodeji Dočasný uchovatel hodnoty – úspory (proč dočasný?) Slyšeli jsme už o inflaci?

4 D OMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ MĚNA Měnou nazýváme konkrétní druh peněz upravený právním řádem určitého státu. Domácí měnou v ČR je česká koruna. Subjektem dávajícím měnu do oběhu je Česká národní banka. Zahraniční měnou rozumíme všechny ostatní měny, kromě domácí. Konvertibilita měny – směnitelnost.

5 K URZOVNÍ LÍSTEK Udává kurz nákupu a prodeje, případně střed. Prodejní kurz je vždy vyšší než nákupní viz. příklad. Dolar Euro Další světové měny

6 H OTOVOSTNÍ A BEZHOTOVOSTNÍ PLATBY Hotovostní platební styk – použití peněz – nákupy v obchodě – poštovní poukázky Bezhotovostní platební styk – jednorázový příkaz k úhradě, trvalý příkaz k úhradě, svolení k inkasu (SIPO)

7 J AK ZNÁME NAŠE PENÍZE Vzpomenete si na to, kdo je na našich bankovkách? Zahrajeme si hru – zavřete oči a zkuste spočítat mince, které vám dám do ruky. Dokážete vymyslet různé názvy peněz (mohou být i nespisovné). Co si myslíte o rčení – Peníze kazí charakter. Znáte nějaká další rčení o penězích?

8 O PAKOVÁNÍ Funkce peněz Co je to kurzovní lístek, umět spočítat příklad Jaký je rozdíl mezi hotovostní a bezhotovostní platbou – uveď příklad hotovostní a bezhotovostní platby


Stáhnout ppt "PENÍZE Historie peněz Hlavní funkce peněz Domácí a zahraniční měna Kurzovní lístek Hotovostní a bezhotovostní platby Jak známe naše peníze Typy plateb."

Podobné prezentace


Reklamy Google