Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hospodářský proces Potřeby, peníze Základy ekonomiky a účetnictví – 9. ročník Autorem materiálu je Jitka Fialová, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hospodářský proces Potřeby, peníze Základy ekonomiky a účetnictví – 9. ročník Autorem materiálu je Jitka Fialová, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres."— Transkript prezentace:

1 Hospodářský proces Potřeby, peníze Základy ekonomiky a účetnictví – 9. ročník Autorem materiálu je Jitka Fialová, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz

2 Protože potřebuje uspokojit své potřeby. Proč je člověk aktivní, proč pracuje?

3 Potřeba je tedy pociťovaný nedostatek. Každý člověk má jiné potřeby. Dělíme je na hmotné (jídlo, bydlení atd.) a na nehmotné (kultura, láska atd.) Své potřeby uspokojujeme pomocí statků a služeb. Statky jsou hmotné (jídlo, byt) a nehmotné (duševní výtvory člověka). Služby jsou cizí činnosti (opravy obuvi, kadeřník, lékař). Statky musíme nejprve vyrobit. Nikdo není schopen si vše vyrobit sám. Zaměstnanci získají peníze v práci, podnikatelé podnikáním (tomu říkáme rozdělování). Důchodci, děti, nezaměstnaní a nemocní získávají peníze přerozdělením ze státního rozpočtu. Takto získané peníze směňujeme na trhu za statky a služby, abychom uspokojili své potřeby.

4 Toto je tedy hospodářský proces. Má tyto čtyři fáze: - výroba - rozdělování a přerozdělování - směna - spotřeba Peníze Statek nebo služba určená ke směně na trhu je zboží. Směna zboží za zboží se nazývá barter. Zvláštním druhem zboží jsou peníze. Otázka k zamyšlení: Myslíte si, že žijeme jenom proto, abychom spotřebovávali?

5 Historie peněz: 1. Drahé kovy 2. Mince z drahých kovů 3. Papírové peníze 4. Bezhotovostní platby (platební karty, účty) Funkce peněz: 1. Prostředek směny (zprostředkovávají výměnu zboží - peníze - zboží) 2. Míra hodnot (porovnáváme hodnotu jinak nepoměřitelných statků) 3. Dočasný uchovatel hodnoty (úspory)

6 Druhy peněz: 1. oběživo (bankovky, mince) 2. depozita (bankovní, bezhotovostní) Měna - peněžní soustava určitého státu (v ČR česká koruna) Měnový kurz - cena měnové jednotky jedné země vyjádřená v peněžní jednotce jiné země (např. 1 Euro = 25,60 Kč) Kurzovní lístek - soupis kurzů měn nejdůležitějších států k určitému datu, každý pracovní den ho vydává ČNB.( www.cnb.cz )www.cnb.cz Úkol: Na shora uvedené adrese vyhledej aktuální kurzovní lístek a zapiš si kurzy těchto měn: USD, AUD, JPY, CAD, CNY.

7 Valuty - bankovky a mince cizího státu. Devizy - pohledávky znějící na cizí měnu (např. šeky). Devalvace - snížení kurzu měny určitého státu vůči všem ostatním měnám (za cizí měnu zaplatíme víc). Revalvace - opak devalvace, tedy zvýšení kurzu měny. Devalvaci i revalvaci provádí ČNB. Otázky k zamyšlení: 1.Existují statky, které nejsou zbožím? 2.Myslíte si, že hodnota bankovek je podložena státním zlatým pokladem?

8 Odpovědi: 1. Zbožím není například oběd, který uvaří maminka k obědu pro rodinu. 2. Dříve bylo na bankovkách napsáno, že jsou kryty zlatem. V současné době není toto na českých bankovkách uvedeno. Krytí bankovek je součástí celkového krytí měny, která je kryta aktivy ČNB, např. devizové rezervy - cenné papíry v cizí měně. Rezervy ve zlatě byly z velké části prodány. Zdroje: Jena Švarcová a kol.: Ekonomie stručný přehled, Zlín, CEED 2004 Slabikář finanční gramotnosti, Cofet, a.s.,2009 www.mesec.cz www.finance.cz www.cds.mfcr.cz


Stáhnout ppt "Hospodářský proces Potřeby, peníze Základy ekonomiky a účetnictví – 9. ročník Autorem materiálu je Jitka Fialová, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres."

Podobné prezentace


Reklamy Google