Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ekonomická gramotnost Banky a jejich funkce. Bankovní systém ČR  V ČR existuje dvouúrovňový bankovní systém:  1. Centrální banka – Česká národní banka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ekonomická gramotnost Banky a jejich funkce. Bankovní systém ČR  V ČR existuje dvouúrovňový bankovní systém:  1. Centrální banka – Česká národní banka."— Transkript prezentace:

1 Ekonomická gramotnost Banky a jejich funkce

2 Bankovní systém ČR  V ČR existuje dvouúrovňový bankovní systém:  1. Centrální banka – Česká národní banka ČNB, která je státní institucí, nepodnikatelský subjekt.  2. Obchodní banky - jsou podnikatelskými subjekty.

3 Česká národní banka - ČNB  Logo  Sídlo: Praha http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/c s/verejnost/pro_media/tiskove_zpravy_cnb/2004/479_l ogo3rc.jpg http://img7.ct24.cz/cache/616x347/article/3/281/28079.j pg

4 Česká národní banka - ČNB  ČNB je ústřední (centrální) bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem.  Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.  Nejvyšším řídícím orgánem ČNB je bankovní rada, jejímiž členy jsou guvernér, 2 viceguvernéři a 4 vrchní ředitelé. Všechny členy bankovní rady jmenuje prezident republiky na šestileté období.  Současný guvernér ČNB Miroslav Singer (2012)  Jejím hlavním cílem je péče o českou měnu a dohled nad finančním trhem v ČR.  www.cnb.cz www.cnb.cz

5 ČNB a její funkce  vede účty státního rozpočtu, obchoduje se státními cennými papíry  sleduje množství peněz v oběhu, vydává nové bankovky i mince a stahuje z oběhu poškozené a steré  dohlíží na činnost obchodních bank  vede účty ostatním bankám, které si u ní ukládají i tzv. povinné minimální rezervy  provádí zúčtování mezi bankami  přijímá od obchodních bank vklady  poskytuje ostatním bankám diskontní úvěry s velmi nízkým úrokem  spravuje měnové rezervy ve zlatě a cizí měny

6 Povinné minimální rezervy - PMR  Míra povinných minimálních rezerv se stanovuje v procentech. Je to část z vkladů ekonomických subjektů do bank, kterou banky musí mít uloženu na účtě u centrální banky jako rezervu.  PMR v různých zemích:  ČR 2%; Eurozóna 2%; USA 10%; Čína 16,5%  Příklad: Dám do banky 1.000.000Kč, z toho 2% jsou 20.000Kč. 20.000 jsou PMR uložené u centrální banky a s 980.000Kč použije banka pro podnikání.

7 Obchodní banky a spořitelny

8 Úkoly a otázky  DU: vyhledej na internetu loga 5 českých bank a uveď k nim jejich jméno (samozřejmě na A4)  Které banky znáš z reklamy, která běží v hlavních médiích. Vzpomeň si na nějaký reklamní šot a krátce ho popiš.  Pobočky, kterých bank najdeš ve Slavkově?

9 Obchodní banky a spořitelny  jejich činnost je ovlivňována ČNB,  emitují (vydávají) rozhodující množství peněz (bezhotovostní peníze),  hlavním cílem je dosažení zisku,  o udělení povolení rozhoduje ČNB v dohodě s MFČR.

10 Obchodní banky a jejich funkce  přijímají vklady od občanů a firem,  poskytují úvěry občanům a firmám,  provádějí platební styk (bezhotovostní platby mezi občany a firmami),  obchodují s cennými papíry,  poskytují další služby (poradenské služby, úschova cenností a podobně).


Stáhnout ppt "Ekonomická gramotnost Banky a jejich funkce. Bankovní systém ČR  V ČR existuje dvouúrovňový bankovní systém:  1. Centrální banka – Česká národní banka."

Podobné prezentace


Reklamy Google