Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Grafický zápis algoritmů (vývojové diagramy) Eratosthenovo síto JK, 2015 Obsah: Erathostenovo síto Tabulka Algoritmus pomocí vývojových diagramů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Grafický zápis algoritmů (vývojové diagramy) Eratosthenovo síto JK, 2015 Obsah: Erathostenovo síto Tabulka Algoritmus pomocí vývojových diagramů."— Transkript prezentace:

1 Grafický zápis algoritmů (vývojové diagramy) Eratosthenovo síto JK, 2015 Obsah: Erathostenovo síto Tabulka Algoritmus pomocí vývojových diagramů

2 Eratosthenovo síto Jednoduchý algoritmus pro nalezení všech prvočísel menších než zadaná horní mez Je pojmenován po řeckém matematikovi Eratosthenovi z Kyrény, který žil v letech 276–194 př. n. l. Jedná se o jednu z nejefektivnějších metod pro hledání pročísel do Pro prvočísla vyšší hodnoty je vhodné využít jiných testů (Rabin-Millerův test, Lehmannův test,...)

3 Erathostenovo síto – princip Algoritmus se skládá z následujících kroků: 1.Napíšeme všechna čísla 2 až n (2 je první prvočíslo). 2.Vezmeme první prvočíslo a víme, že všechny jeho násobky nemohou být z definice prvočísly, proto je vyškrtneme z našeho seznamu. 3.Nyní si vezmeme další prvočíslo z proškrtaného seznamu a opět vyškrtáme všechny jeho násobky. 4.Opakujeme 3, dokud nedojdou čísla.

4 Eratosthenovo síto – tabulka na vyhledání prvočísel menších než Úkol: vyhledejte všechna prvočísla menší než 100

5 Eratosthenovo síto – vylepšení algoritmu Nemá smysl ověřovat všechna čísla Stačí provádět do odmocniny horní meze Příklad: ◦ Hledáme prvočísla menší než 100 ◦ Algoritmus stačí provádět do odmocniny z čísla 100, tj. do čísla 10

6 Prvočísla menší než Celkem 25 prvočísel menších než 100.

7 Eratosthenovo síto - vývojový diagram Domácí úkol: ◦ Pokuste se vytvořit vývojový diagram Eratosthenova síta. ◦ Nápověda: algoritmus bude obsahovat dva cykly v sobě.


Stáhnout ppt "Grafický zápis algoritmů (vývojové diagramy) Eratosthenovo síto JK, 2015 Obsah: Erathostenovo síto Tabulka Algoritmus pomocí vývojových diagramů."

Podobné prezentace


Reklamy Google