Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ALGORITMIZACE A PROGRAMOVÁNÍ. PROČ SE TÍM ZABÝVÁME? V algoritmizaci a programování je důležitá schopnost analyzovat a myslet. Všeobecně jsou odrazovým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ALGORITMIZACE A PROGRAMOVÁNÍ. PROČ SE TÍM ZABÝVÁME? V algoritmizaci a programování je důležitá schopnost analyzovat a myslet. Všeobecně jsou odrazovým."— Transkript prezentace:

1 ALGORITMIZACE A PROGRAMOVÁNÍ

2 PROČ SE TÍM ZABÝVÁME? V algoritmizaci a programování je důležitá schopnost analyzovat a myslet. Všeobecně jsou odrazovým můstkem pro řešení neobvyklých, ale i každodenních problémů. Naučí nás rozdělit složité informace na jednodušší a pochopit tak lépe podstatu problému.

3 ALGORITMUS přesný postup, který je potřeba k vykonání určité činnosti Vlastnosti algoritmu: jednoznačně a přesně jednoznačnost - každý krok algoritmu musí být jednoznačně a přesně definován jakákoliv vstupní data hromadnost - algoritmus je schopen zpracovávat jakákoliv vstupní data, která vyhovují zadaným podmínkám konečném konečnost – musí skončit v konečném počtu kroků

4 ALGORITMUS Někdy se udávají ještě další vlastnosti: z jednoduchých kroků elementárnost – postup je složený z jednoduchých kroků, které jsou pro počítač srozumitelné po konečném počtu rezultativnost - výpočet dává po konečném počtu prvků výsledek v co nejkratším časeco nejmenšího množství prostředků efektivnost – výpočet se uskutečňuje v co nejkratším čase a s využitím co nejmenšího množství prostředků

5 VÝVOJOVÝ DIAGRAM je to grafické znázornění algoritmu vývojové diagramy se skládají z grafických značek značky jsou různé a různě se kombinují, tím se simulují různé situace a různé příkazy do těchto značek se pak vypisují upřesňující údaje.

6 VÝVOJOVÝ DIAGRAM

7 Jednoduchý příklad: Rozhodněte je-li číslo A kladné nebo záporné

8 PROGRAMOVACÍ JAZYK PASCAL Pascal je zástupcem vyšších programovacích jazyků, na kterém se učí principy strukturovaného programování. Struktura programu: hlavička – obsahuje název programu, použité programové jednotky (knihovny), definice konstant, deklarace proměnných, všechny použité procedury a funkce

9 PROGRAMOVACÍ JAZYK PASCAL tělo programu – sem se píší všechny příkazy, které určují, co má program dělat. Na začátku těla je uvedeno slovo begin a na konci end a za ním tečka Každý příkaz musí být ukončen středníkem Klíčová slova pro programovací jazyk mají zásadní význam a nesmějí být použita jinak. jsou to např. begin, var, and, if, …

10 PROGRAMOVACÍ JAZYK PASCAL Identifikátory názvy všeho, co budeme v programu používat – názvy programu, podprogramu, proměnných mohou obsahovat pouze písmena anglické abecedy, číslice a podtržítka, číslice nesmí být na začátku. název identifikátorů musí být v rámci celého programu jedinečný.


Stáhnout ppt "ALGORITMIZACE A PROGRAMOVÁNÍ. PROČ SE TÍM ZABÝVÁME? V algoritmizaci a programování je důležitá schopnost analyzovat a myslet. Všeobecně jsou odrazovým."

Podobné prezentace


Reklamy Google