Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Evou Majlišovou Jehlan výpočet objemu

2 hlanovou Příklady jakého tělesa zde vidíme?

3

4 Tento geometrický útvar je podstavou jehlanu. ANO NE

5 Toto je tvar boční stěny jehlanu. ANO NE

6 Plášť jehlanu se skládá z trojúhelníků. ANONE

7 Jehlan se skládá z podstavy a z pláště. ANONE

8 Jehlan je rovinný útvar. ANONE

9 U jehlanu určujeme povrch a obvod. ANONE

10 U jehlanu určujeme povrch a objem. ANO NE

11 Vzorec pro výpočet povrchu jehlanu je: S = Sp + Spl ANONE

12 Výborně, to je správně. HURÁ, HURÁ, HURÁ!!!!

13 Ale ne, to je nesprávné. Tak to zameteme, fuj!!!

14 Převeď na jednotky v závorce: 123 cm² ( m²)………………………. 56 km (m )…………………………… cm³ (m³)…………………. 675 l (dm³)………………………… m³ (dm³)………………… mm³ (cm³)…………… 765 m² (dm²)……………………… cm² (m²)………………….

15 A B C D V Urči povrch pravidelného čtyřbokého jehlanu s rozměry a = 5 cm, v = 7 cm, w = 7,43 cm. S = Sp + Spl S = a.a + 2.a.w S = ,43 S = ,43 S = ,3 S = 99,3 cm² Povrch tohoto jehlanu je 99,3 cm². Co můžeme ještě urči u jehlanu? Ano, je to OBJEM. Najdi vzorec pro výpočet objemu jehlanu. Výborně : V =. Sp. v 1 3 Vypočítej objem tohoto jehlanu. V =. a.a. v 1 3 V = V = V = 58,3 cm³ Objem jehlanu je 58,3 cm³. V =. Sp. v 1 3

16 Urči objem pravidelného čtyřbokého jehlanu s podstavnou hranou a = 6cm a výškou v = 8cm. V = 1/3. S P. v (S P – obsah podstavy) V = 1/3. a. a v V = 1/ V = 1/ V = V = 96 cm 3 Objem jehlanu je 96 cm 3.

17 Vypočítej objem jehlanu s podstavou a výškou: a)podstava - obdélník a = 7cm, b = 5 cm, výška - v = 9 cm. b) podstava - čtverec a = 11 cm, výška - v = 13 cm. Příklady na procvičení: (vyber si příklad dle svých možností)


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Není –li uvedeno jinak, je tento."

Podobné prezentace


Reklamy Google