Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Multimédia Multimediální prezentace Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 1 Ověřeno ve výuce:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Multimédia Multimediální prezentace Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 1 Ověřeno ve výuce:"— Transkript prezentace:

1

2 Multimédia Multimediální prezentace

3 Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 1 Ověřeno ve výuce: 29. 1. 2013

4 Tento DUM je určen pro Microsoft PowerPoint 2003. Pro novější verze není určen.Jde o první DUM ze dvou. Druhý DUM pravděpodobně zabere více než jednu hodinu (záleží na počtu žáků a dalších okolnostech). Pro tuto hodinu je potřeba, aby měli žáci nachystaný nějaký videoklip. Je dobré použít např. program PhotoStory, ve kterém si žáci mohou vytvořit vlastní videoklip z fotografií. Nebo jim učitel může nějaké krátké video nachystat sám předem. Také je potřeba nachystat písničku/hudbu ve formátu WAV (PowerPoint jiný formát neuzná). Tato hudba bude hrát na pozadí celé prezentace, a přes mluvený komentář. Je tedy potřeba hudbu předem ztišit, aby nezakrývala komentář žáků. Postup je vždy uveden na snímcích samotných. Žáci provádí to, co se od nich na snímcích očekává. Ideální způsob předvádění prezentace je nechat žáky, ať si ji spustí přímo na svým počítačích. Přes projektor by mohl být některý text či obrázek špatně čitelný z větší dálky. Snímky často obsahují obrázky s červenými čísly. Čísla se vždy zmiňují v textu slovem nebo číslem v závorce, např. (1). To vždy odkazuje na konkrétní obrázek nebo jeho část, pro lepší pochopení látky. Je dobré snímky doplnit komentářem a upřesněním detailů souvisejících s konkrétní učebnou (např. způsob ukládání výsledných prací apod.). Metodický postup

5 Multimediální prezentace, 1. část V Powerpointu už umíme tvořit prezentace a přidat k nim přechody mezi snímky a vlastní animace objektů v nich. Dnes se naučíme, jak k nim přidáme videoklipy, hudbu na pozadí a dokonce i mluvený komentář. Také bude potřeba si ukázat, jak nastavíme, aby se prezentace přehrávala automaticky – bez našeho zásahu.

6 Než začneme Předtím ale budeme muset mít nějakou prezentaci, na které si vše vyzkoušíme. Vytvoř proto prezentaci, která má celkem 4 snímky. Na první 3 snímky napiš vždy několik krátkých vět k jednomu společnému tématu. Např. si vyber téma „domácí mazlíčci“ a pak na každý ze tří snímků napíšeš několik vět o jednom z nich. Text na třech snímcích budeš potom číst, takže je měj spíše krátké. K textu vždy na snímek přidej jednu až dvě fotky z Internetu. Všem snímkům dej i barevné pozadí. Na čtvrtý snímek napiš nadpis Video a jinak jej nech prázdný (jen přidej pozadí).

7 Nachystaná prezentace Nakonec bude tvá prezentace vypadat přibližně takto (zde nejsou obrázky, ty je tam ale mít budeš):

8 Hudba na pozadí Chceš-li přidat hudbu, která hraje po dobu celé prezentace, udělej následující: Nahoře dej Prezentace a pak Přechod snímku. Vlevo (1) si klikni na svůj první snímek a vpravo (2) mu dej nějaký přechod. Pak opět vlevo přejdi na druhý snímek a nastav také nějaký přechod. Takto nastav u všech snímků.

9 Hudba na pozadí Nyní přejdi opět na snímek jedna. Vpravo (1) nastav tyto dvě políčka podle obrázku a čas přepiš na 00:05. Takto nastav všechny snímky. Pak jdi opět na snímek jedna a vpravo dole (2) v seznamu Zvuk vyber úplně poslední možnost „Jiný zvuk“ a vyber hudbu podle instrukcí učitele. To je vše. Nyní ti bude při prezentaci hrát hudba po celou její dobu.

10 Video Přejdi na poslední snímek 4 s nadpisem Video. Nahoře dej Vložit, pak „Video a zvuk“ a nakonec „Video ze souboru…“ Vyber své video vytvořené v programu Photostory, případně video nachystané učitelem. Po vložení se bude Powerpoint ptát (obrázek dole), jak přehrát video. Vyber možnost Automacky (tím se spustí hned jakmile se zobrazí snímek s ním).

11 Závěr Nyní svou práci ulož a příště budeme pokračovat. Přidáme správně animace a také náš namluvený komentář. Důležité také bude, jak správně prezentaci uložit tak, aby se pak dala spustit i s videem a hudbou.

12 Microsoft Office PowerPoint 2003, verze 11.8335.8341), SP3


Stáhnout ppt "Multimédia Multimediální prezentace Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 1 Ověřeno ve výuce:"

Podobné prezentace


Reklamy Google