Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Multimédia Multimediální prezentace Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 2 Ověřeno ve výuce:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Multimédia Multimediální prezentace Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 2 Ověřeno ve výuce:"— Transkript prezentace:

1

2 Multimédia Multimediální prezentace

3 Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 2 Ověřeno ve výuce: 5. 2. 2013

4 Tento DUM je určen pro Microsoft PowerPoint 2003. Pro novější verze není určen.Jde o první DUM ze dvou. Druhý DUM pravděpodobně zabere více než jednu hodinu (záleží na počtu žáků a dalších okolnostech). Pro tuto hodinu je potřeba, aby měli žáci nachystaný nějaký videoklip. Je dobré použít např. program PhotoStory, ve kterém si žáci mohou vytvořit vlastní videoklip z fotografií. Nebo jim učitel může nějaké krátké video nachystat sám předem. Také je potřeba nachystat písničku/hudbu ve formátu WAV (PowerPoint jiný formát neuzná). Tato hudba bude hrát na pozadí celé prezentace, a přes mluvený komentář. Je tedy potřeba hudbu předem ztišit, aby nezakrývala komentář žáků. Postup je vždy uveden na snímcích samotných. Žáci provádí to, co se od nich na snímcích očekává. Ideální způsob předvádění prezentace je nechat žáky, ať si ji spustí přímo na svým počítačích. Přes projektor by mohl být některý text či obrázek špatně čitelný z větší dálky. Snímky často obsahují obrázky s červenými čísly. Čísla se vždy zmiňují v textu slovem nebo číslem v závorce, např. (1). To vždy odkazuje na konkrétní obrázek nebo jeho část, pro lepší pochopení látky. Je dobré snímky doplnit komentářem a upřesněním detailů souvisejících s konkrétní učebnou (např. způsob ukládání výsledných prací apod.). Metodický postup

5 V této hodině žáci budou číst své prezentace do mikrofonu, aby pak dostali ke každému snímku samostatnou nahrávku, pojmenovanou např. 1.mp3, 2.mp3 atd. Nejrychlejší způsob je zavolat si žáky k učitelskému počítači a provést nahrání tam. Učitel může rychle uložit nahrávky a žáci je pak mohou vložit podle tohoto DUMu do své prezentace. Tato aktivita ale pravděpodobně zabere více než jednu hodinu. Záleží na počtu žáků a délce jejich prezentací. Také je možné nahrát jen jeden či dva symbolické snímky, nebo nahrát všechny ale vždy přečíst pouze část snímku. Jde hlavně o technickou stránku věci, aby žáci pochopili princip tvorby komentáře a jeho vložení do prezentace. Metodický postup

6 Multimediální prezentace, druhá část Dnes otevřeme naši prezentaci z minula a dokončíme ji. Přidáme animace a správně je nastavíme. Také přidáme náš mluvený komentář do alespoň jednoho snímku. Nakonec si ukážeme, jak správně takovou speciální prezentaci uložit, protože klasicky přes Soubor > uložit jako to nepůjde.

7 Animace Otevři si svou prezentaci z minula a přejdi na první snímek. Nahoře dej Prezentace a pak Vlastní animace. Toto již známe, ale je potřeba nastavit animace tak, aby se přehrávay samostatně bez nás. Klikni v prvním snímku na nadpis. Vpravo (1) klikni na Přidat efekt, pak ukaž na Počátek a vyber ze seznamu nějakou animaci. Poslední (dolní) tlačítko ti otevře nový seznam (2), kde máš animací více. Pokud seznam nepoužiješ, kliknutím vyber animaci. Pokud seznam použiješ, v seznamu klikni na animaci a pak dole na OK.

8 Nyní pozor. Jakmile přidáš nadpisu animaci, musíš ještě nastavit časování. U políčka Spustit (obrázek vlevo) se nesmí nechat Při klepnutí. Zde musíš změnit VŽDY u každé animace na S předchozím (animace se spustí ihned). Také můžeš níže nastavit rychlost animace apod. Na obrázku dole je vidět seznam všech animací na snímku. Zde se můžeš vracet k předchozím animacím a dále je upravovat. Zatím tam je pouze jedna. Nyní nastav stejně animace k textu prvního snímku a i ke všem obrázkům. Pak nastav tyto animace i ke všem dalším snímkům kromě posledního. Animace

9 Mluvený komentář Nyní s vám p. učitel/učitelka nahraje mluvený komentář a uloží vám do složky nahrávky pojmenované podle snímků. Budeš mít např. 1.wav, 2. wav atd. Každá nahrávka představuje přečtený jeden snímek. Předpokládejme, že už máš nahrávky nahrané ve složce. Nyní přejdi na první snímek, kde se bude vkládat jeho nahrávka. Nahoře dej Vložit, pak Video a zvuk a vyber možnost Zvuk ze souboru. Najdi svou nahrávku 1.wav a dej vložit. Opět dej přehrát Automaticky, stejně jako předtím video. Takto vlož nahrávky na všechny snímky, kde nějakou nahrávku máš. Po vložení každé nahrávky uvidíš uprostřed snímku ikonku s reproduktorem (obrázek dole). Tu můžeš schovat např. do rohu, aby nepřekážela. Představuje tvou nahrávku.

10 Mluvený komentář Nyní se ještě musíme postarat o to, aby se nahrávka spustila před samotnými animacemi. Dej si nahoře znovu Prezentace a pak Vlastní animace. V seznamu animací (1) přesuň nahrávku nahoru, aby byla první. Takto proveď u všech snímků. Pak stiskni F5 a nic nemačkej. Měla by se přehrát celá prezentace s hudbou a komentářem bez jediného stisku další klávesy.

11 Ukládání Pokud přidáme do prezentace videa, hudbu a komentáře, nemůžeme ji už uložit klasicky přes Soubor a Uložit jako. Tím by se nám část těchto prvků ztratila. Proto dáme Soubor a v půlce bude možnost „Balení pro disk CD-ROM“, kterou vybereme. V okně klikneme na (1).

12 Ukládání Do (1) napíšeme své příjmení. Poté klikneme na (2) a vybereme, kam uložíme naší celou práci. Zde vybíráme složku, do které se pak vytvoří složka nová, právě s našim příjmením. Až bude hotovo, klikni na (3) a čekej. Program bude kopírovat všechny potřebné soubory do určené složky. (4). Až toto okénko zmizí, tak teprve můžeme zbytek pozavírat. Máme totiž hotovo. Takto uložená prezentace se pak ve složce spustí souborem PLAY. Funguje na jakémkoli počítači, i na těch, které nemají nainstalovaný PowerPoint. Také bude fungovat vše ostatní.

13 Závěr Gratuluji. Nyní máš vytvořenou již velice profesionálně vypadající prezentaci. Můžeš si doma vyzkoušet vytvořit svou vlastní, máš-li zájem.

14 Microsoft Office PowerPoint 2003, verze 11.8335.8341), SP3


Stáhnout ppt "Multimédia Multimediální prezentace Ročník: 8 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: Multimédia 2 Ověřeno ve výuce:"

Podobné prezentace


Reklamy Google