Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Animace v PowerPoint u Ročník: 7 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: PowerPoint - animace Ověřeno ve výuce: 1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Animace v PowerPoint u Ročník: 7 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: PowerPoint - animace Ověřeno ve výuce: 1."— Transkript prezentace:

1

2 Animace v PowerPoint u

3 Ročník: 7 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: PowerPoint - animace Ověřeno ve výuce: 1 7. 1 2. 201 2

4 Předpokládá se, že žáci již umí základní práci v programu Microsoft PowerPoint 2003. To znamená – psát text, vkládat obrázky z Internetu a přidávat barevné pozadí. Také by už měli umět učivo z DUMu pro šestý ročník s názvem Animace v Powerpointu (toto učivo je obsaženo i v tomto DUMu, takže pokud jej žáci již umí, mohou vynechat snímky s jejich popisem). Postup je vždy uveden na snímcích samotných. Žáci provádí to, co se od nich na snímcích očekává. Ideální způsob předvádění prezentace je nechat žáky, ať si ji spustí přímo na svým počítačích. Přes projektor by mohl být některý text či obrázek špatně čitelný z větší dálky. Snímky často obsahují obrázky s červenými čísly. Čísla se vždy zmiňují v textu slovem nebo číslem v závorce, např. (1). To vždy odkazuje na konkrétní obrázek nebo jeho část, pro lepší pochopení látky. Je dobré snímky doplnit komentářem a upřesněním detailů souvisejících s konkrétní učebnou (např. způsob ukládání výsledných prací apod.). Metodický postup

5 PowerPoint - animace Vytvořit vlastní prezentaci v tomto programu už umíme. Nyní si ovšem ukážeme, jak si takovou prezentaci zpestřit pomocí tzv. animací. Animace jsou speciální efekty, kdy se objekty prezentace (nadpisy, text, obrázky) rozpohybují. Nadpis může přiletět ze strany, obrázek se zobrazí roztočením apod.

6 Než začneme Vytvoř si jednoduchou prezentaci, která bude mít úvodní snímek s tvým jménem, nadpisem, datem a třídou. Poté vytvoř tři snímky, pojednávající o tebou vybraném tématu. Každému snímku dej jiné barevné pozadí, nadpis, krátký text a jeden obrázek.

7 Přidání přechodu pro snímky Přejdi na tvůj první snímek. Nahoře dej Prezentace a pak Přechod snímku. Napravo se objeví seznam (obrázek vlevo). V seznamu klikni na libovolný přechod. Přechod se přehraje a pak blikne obrazovka. Nelíbí-li se ti přechod, vyber jiný. Pod seznamem se také dá nastavit rychlost přechodu. Nic dalšího pod seznamem neměň. Poté vlevo klikni na tvůj druhý snímek a také mu přidej přechod. Poté nastav i všechny ostatní snímky.

8 Animace Přejdi opět na první snímek. Nahoře dej Prezentace a pak Vlastní animace. Napravo se objeví nový panel. Klikni jednou levým tlačítkem myši ve tvém prvním snímku na nadpis. Pak vpravo v panelu klikni na tlačítko Přidat efekt (horní obrázek vlevo). Pak ukaž na Počátek a z nově vysunuté nabídky si klikni na efekt, který chceš použít. Nestačí-li ti tento malý seznam efektů, klikni v něm na poslední možnost. Ta otevře nové okno (dolní obrázek vlevo), kde si můžeš vybrat ze širší nabídky efektů. Vybraný efekt se ihned přehraje na ukázku. Až vybereš ten správný, dole potvrď tlačítkem OK.

9 Časování Nyní máme animaci u nadpisu. To nám ovšem nestačí. Nyní se pozorně podívej doprava pod tlačítko Přidat efekt. Je tam políčko s názvem Spustit: ( obrázek ). V něm jsou tři možnosti: a) Při klepnutí (výchozí nastavení) znamená, že každá animace se přehraje až po stisknutí mezerníku/levéhotlačítka myši/Enteru/šipky doprava. Není moc vhodné, protože se musí neustále mačkat tlačítko, ale může se hodit, když chceme záměrně část snímku nechat schovanou na později. b) Po předchozím znamená, že se animace přehraje automaticky po předchozí animaci. Pokud je to animace první na snímku, přehraje se automaticky po přechodu na tento snímek. c) S předchozím znamená, že se animace přehraje automaticky současně s animací předchozí. Pokud toto nastavíš u všech animací, přehrají se všechny naráz v jeden okamžik. Pokud to nastavíš u dvou animací, tyto dvě se přehrají naráz.

10 Časování Všechny tři druhy lze kombinovat dohromady. Záleží na tom, jak chceš snímek přehrát. Pouze nezapomeň nastavit jednu ze tří možností u každé animace. Doplň takto animace ke všem objektům u všech snímků a přide buď S předchozím nebo Po předchozím.

11 Kontrola a závěr Nyní stiskni na klávesnici nahoře klávesu F5. Tím se spustí prezentace na celou obrazovku. Mačkáním mezerníku (nebo Enteru, nebo klikáním levým tlačítkem myši, nebo mačkáním šipky doprava) se posouváš pouze z jednoho snímku na druhý, protože všechny animace by se měly přehrát na snímku automaticky. Prezentaci po skončení ukonči klávesou ESC. Nyní umíš zpestřit svou prezentaci pomocí animací a jejich správného časování.

12 Microsoft Office PowerPoint 2003, verze 11.8335.8341), SP3


Stáhnout ppt "Animace v PowerPoint u Ročník: 7 Předmět: Informační a komunikační technologie Učitel: Vojtěch Novotný Téma: PowerPoint - animace Ověřeno ve výuce: 1."

Podobné prezentace


Reklamy Google