Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Trestní právo procesní I. Petr Machala. reguluje postup při zjišťování trestních činů a jejich pachatelů pramen - trestní řád cílem je objasnit trestný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Trestní právo procesní I. Petr Machala. reguluje postup při zjišťování trestních činů a jejich pachatelů pramen - trestní řád cílem je objasnit trestný."— Transkript prezentace:

1 Trestní právo procesní I. Petr Machala

2 reguluje postup při zjišťování trestních činů a jejich pachatelů pramen - trestní řád cílem je objasnit trestný čin, předcházet trestné činnosti, vychovávat Víte čím se zabývá trestní právo procesní?

3 1.pečlivě objasnit okolnosti, které svědčí ve prospěch i neprospěch 2.Obviněný není povinen při výslechu vypovídat (nesmí být donucen) Víte jaké jsou hlavní zásady trestního řízení? Víte, kdy se poprvé objevilo právo nevypovídat?

4 3.Obviněný musí být poučen o právech, má právo na obhájce 4.Nikdo nesmí být stíhán z jiných důvodů, než které poskytuje zákon Jak takové poučení v praxi vypadá? Můžu se hájit sám? Znáte příklady z historie, kdy tomu tak nebylo?

5 5.Osobu lze postavit před soud jen na základě obžaloby podané státním zástupcem 6.Jednání před soudem je ústní a veřejné (pokud není zákonný důvod vyloučení) Nejvyšší státní zástupce JUDr. Renáta Vesecká

6 7.Dokud není vyslovená vina, dívá se na osobu jako na nevinnou Co je to presumpce neviny a co viny?

7 8.Státní zástupce je povinen stíhat všechny trestné činy o nichž se dozví 9.Státní zástupce je povinen dokazovat vinu Kdo dává podnět k trestnímu stíhání?

8 Policie (vyšetřuje, zajišťuje pachatele, objasňuje okolnosti) Státní zastupitelství (zastupuje stát, podává obžalobu, vykonává dozor nad vyšetřováním) Kdo tvoří orgány činné v trestním řízení?

9 Soud ( rozhoduje na základě obžaloby) Jaké znáte soudy?

10 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Trestní právo procesní I. Petr Machala. reguluje postup při zjišťování trestních činů a jejich pachatelů pramen - trestní řád cílem je objasnit trestný."

Podobné prezentace


Reklamy Google