Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Te.1.03 Historie pekařiny u nás Vytvořeno:14.09.2013 Ověřeno: 18.09.2013 Třída:PE1

2 Historie pekařiny u nás Vzdělávací oblast:Odborné předměty Předmět:technologie Ročník:1. Autor:Yvona Baboráková Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:notebook, projektor Klíčová slova:historie pekařiny, pecnářství, cukrářství, sázeč Anotace: Materiál je určen žákům k seznámení s historií pekařiny u nás.

3 Historie pekařiny u nás V Čechách se pekaři objevili v 10. století. Ve středověku patřili vedle řezníků mezi nejbohatší řemeslníky. Do poloviny 20. století se rozlišovalo pekařství, cukrářství a ještě zvláštní řemeslo pecnářství - jen pečení chleba.

4 Historie pekařiny u nás Koncem století se objevily první stroje, parní a později i elektrické a horkovzdušné pece. Dnes se většina pekařských výrobků vyrábí v průmyslových provozech, vedle toho se však udržely i menší živnostenské dílny - čerstvé pečivo „přímo z pece“ – různě zdobené pečivo, ručně pletené housky

5 Život v dílnách pekařských Život v dílnách pekařských jest rozličný; jiný při bílém pečivu, jiný při černém pečivu. při výrobě chleba jsou pouze tři druhy dělníků. Mládek Má na starosti vážení, sázení, pečení a přesazování chleba. Sázeč Má na starosti výrobu těsta a kynutí. Třetí Obstarává všechny ostatní práce.

6 Některé pojmy z pekařiny (i historické) pec, háčky, hřeblo, opaty: sázečka, přepekačka, č. přesazovačka karb č. kolíky, prkna, štechery, č.dloubáky a bidla, kopist, troky čili necky, škrabka, č. šorna, věník č. štrichovka hasnice, č.lejštrok (název pro dřevěnou nádobu na vodu), smeták č. portviš, lopatka, násypka, hvězda č. štempl neb značka, vroub č. karbovačka, vyhazovací ošatka, váleček na vaření, váleček na tlačení, tvořítka č. formy, nůž, plecháč, kotel na ohřívání vod, koště, pometlo, čertík, štelář č.latoví na chleba, košíky, štandlíky na mléko, posejpátko č, cedník krosny, nůše, lísky, štrajch syrový č. stůl (na strojení), štrajch pečený č. tabule, prsk, baba, stojany, kozy, palata, palanda.

7 Pojmy k vyhledávání Hřeblokartáčování, očista špíny Štrichovniceomývačka Karbovačkadřívko, jímž pekaři chléb po vrchu vroubkují, karbují Štelářpolice Lískypřepravní bedna Štrajchstůl na zdobení (tabule)

8 Kontrolní otázky 1.Kdy se u nás objevili první pekaři? 2.Co znamená pojem pecnářství? 3. Vysvětlete výraz karbovačka.

9 Správné odpovědi 1. V Čechách se pekaři objevili v 10. století. 2. Znamená pečení chleba. 3. Dřívko, jímž pekaři chléb po vrchu vroubkují, karbují.

10 Použité zdroje www.chleboradce.cz/historie-pekare-ceskeho/‎Archiv http://www.speleo-agricola.wbs.cz/Hornicky- slovnik29.html Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google