Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 2 Prezentace poskytuje podporu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 2 Prezentace poskytuje podporu."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 2 Prezentace poskytuje podporu při výkladu přeměny pohybové a polohové energie. Uvádí několik příkladů přeměny energií, které učitel doprovodí vysvětlením, popř. ukázkou. Prezentace obsahuje několik otázek a úkolů zaměřených na praxi. Slouží i jako předloha pro zápis poznámek. Ve snímku s otázkami je odkaz na video - Newtonovo kyvadlo. Klíčová slova: pohybová energie, polohová energie, přeměna energií Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 9. 10. 2012 Kód: VY_32_INOVACE_FY811 Poznámky: Pomůcky: míček, model kyvadla, pružina z hodin, dráha pro kuličku, dřevěná kulička Učebnice: Fyzika pro 8. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, Prometheus, 2004

2 Fyzika 8 Pohybová a polohová energie 2

3 1. Vzájemná přeměna polohové a pohybové energie   Polohová energie tělesa se může přeměňovat na pohybovou energii tělesa a naopak.   Přitom může docházet i k předávání energie jiným tělesům.

4   vyhození míče do vzduchu a jeho pád   přitahování dvou magnetů   natažená tětiva luku   natažená pružina v hodinách   natažená nebo stlačená pružina v hračkách   jízda na horské dráze   pohyb kyvadla hodin Příklady přeměny energie:

5 Kyvadlo: 1 1 2 1 … nejvyšší bod kyvu největší polohová en. nulová pohybová en. 2 … nejnižší bod kyvu největší pohybová en. nulová polohová en.

6 Otázky a úkoly: 1.Uveď příklady z vlastní zkušenosti, kde dochází k vzájemné přeměně polohové a pohybové energie. 2.Předveď a popiš, jak se vzájemně mění polohová a pohybová energie při vyhození míčku do vzduchu, jeho pádu a odrazu od podlahy. 3.Vysvětli přeměnu energií při pohybu kuličky na kuličkové dráze. 4.Vysvětli přeměnu a předávání energií při střelbě z luku. 5.Pokus se vysvětlit předávání energií u Newtonova kyvadla v následujícím videu. Newton's Cradle - Incredible Science - YouTube Newton's Cradle - Incredible Science - YouTube

7 Obrázek vlastní - vytvořen v MS Word kreslení.

8 KONEC


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 2 Prezentace poskytuje podporu."

Podobné prezentace


Reklamy Google