Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:6. Anotace: Elektrické vlastnosti látek Prezentace slouží jako podpora pro výklad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:6. Anotace: Elektrické vlastnosti látek Prezentace slouží jako podpora pro výklad."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:6. Anotace: Elektrické vlastnosti látek Prezentace slouží jako podpora pro výklad a předloha pro zápis poznámek. Jsou zde shrnuty základní poznatky, které žáci získají při demonstračních a žákovských pokusech. Prezentace obsahuje dvě fotografie těles nabitých Van de Graaffovým generátorem (Techmania Plzeň). Na závěr mají žáci uvést vlastní zkušenost se statickou elektřinou. Klíčová slova: elektrování, souhlasné náboje, nesouhlasné náboje, přitahování, odpuzování, elektrické pole, Van de Graaffův generátor Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 16. 10. 2012 Kód:VY_32_INOVACE_FY608 Poznámky: Pomůcky: souprava pro elektrování, polyetylenové sáčky a proužky, pravítka, nafukovací balónek, papíry a plastové desky, Van de Graaffův generátor + bezové kuličky a papírové proužky Učebnice: Fyzika pro 6. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, Prometheus, 2006

2 Fyzika 6 Elektrické vlastnosti látek

3 Elektrování při vzájemném dotyku Při vzájemném tření dvou těles z různých látek se mohou tělesa zelektrovat → kladný nebo záporný elektrický náboj. (náboj zelektrovaného polyethylenového proužku je vždy záporný)

4 Jak to vypadá, když je těleso zelektrované?

5 Techmania Plzeň červenec 2009

6 Techmania Plzeň červenec 2009

7 Jak na sebe zelektrovaná tělesa působí?

8 Tělesa se souhlasnými náboji se vzájemně odpuzují elektrickou silou. Tělesa s nesouhlasnými náboji se vzájemně přitahují elektrickou silou. ++ -- +-

9 Okolo zelektrovaného tělesa je elektrické pole. Působí přitažlivou nebo odpudivou silou na zelektrovaná tělesa.

10 Kde je možno se s elektrováním těles setkat? Uveď nějakou osobní zkušenost.

11 Zdroje: obrázky vlastní – vytvořeny v MS Word fotografie vlastní – Techmania Plzeň, červenec 2009

12 KONEC


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:6. Anotace: Elektrické vlastnosti látek Prezentace slouží jako podpora pro výklad."

Podobné prezentace


Reklamy Google