Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační síla“. Je doplněna obrázky k tématu a úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák je seznámen s pojmy – síla, gravitační síla. Chápe, jak se projevuje gravitační síla, na čem závisí, umí sílu změřit. Zná jednotku a značku síly. V rámci opakování učiva na interaktivní tabuli zakroužkuje správné odpovědi na dané otázky. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 23. 10. 2011 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Síla. Měření síly. Gravitační síla. Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_153, 8. sada, F

2 STAVBA LÁTEK Síla. Měření síly. Gravitační síla. Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Působení těles je vždy vzájemné. Působí-li jedno těleso na druhé, působí současně i druhé těleso na první. Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo „na dálku“ např. elektrickou, magnetickou nebo gravitační silou. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Gravitační síla Okolo Země je gravitační pole. Na každé těleso v něm působí svisle dolů gravitační síla. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Velikost gravitační síly -závisí na hmotnosti těles – čím větší hmotnost, tím větší gravitační síla -závisí na vzdálenosti od Země – čím dále je těleso od Země, tím je gravitační síla menší -sílu označujeme F g Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Měření síly Sílu měříme pružinovým siloměrem. Prodloužení pružiny je přímo úměrné působící síle. Jednotkou síly je newton – N. Značka síly je F. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Otázky k opakování Správnou odpověď zakroužkuj. 1. Okolo Země je a)elektrické pole b)atmosférické pole c)gravitační pole 2. Gravitační síla působí a)jen na kovová tělesa b)na každé těleso v gravitačním poli c)na tělesa s elektrickým nábojem 3. Sílu měříme a)skládacím metrem b)odměrným válcem c)siloměrem 4. Jednotkou síly je a)newton b)metr c)sekunda Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Použité zdroje [2011-10-16]http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/ [2011-10-23] http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?ex=2&qu=zeměkoule#ai:MP900430937|mt:0|http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?ex=2&qu=zeměkoule#ai:MP900430937|mt:0| Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 16 - 27 KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. obr. 1.24 s. 26 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační."

Podobné prezentace


Reklamy Google