Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační síla“. Je doplněna obrázky k tématu a úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák je seznámen s pojmy – síla, gravitační síla. Chápe, jak se projevuje gravitační síla, na čem závisí, umí sílu změřit. Zná jednotku a značku síly. V rámci opakování učiva na interaktivní tabuli zakroužkuje správné odpovědi na dané otázky. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku Vzdělávací oblast Člověk a příroda Síla. Měření síly. Gravitační síla. Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_153, 8. sada, F

2 STAVBA LÁTEK Síla. Měření síly. Gravitační síla. Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Působení těles je vždy vzájemné. Působí-li jedno těleso na druhé, působí současně i druhé těleso na první. Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo „na dálku“ např. elektrickou, magnetickou nebo gravitační silou. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Gravitační síla Okolo Země je gravitační pole. Na každé těleso v něm působí svisle dolů gravitační síla. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Velikost gravitační síly -závisí na hmotnosti těles – čím větší hmotnost, tím větší gravitační síla -závisí na vzdálenosti od Země – čím dále je těleso od Země, tím je gravitační síla menší -sílu označujeme F g Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Měření síly Sílu měříme pružinovým siloměrem. Prodloužení pružiny je přímo úměrné působící síle. Jednotkou síly je newton – N. Značka síly je F. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Otázky k opakování Správnou odpověď zakroužkuj. 1. Okolo Země je a)elektrické pole b)atmosférické pole c)gravitační pole 2. Gravitační síla působí a)jen na kovová tělesa b)na každé těleso v gravitačním poli c)na tělesa s elektrickým nábojem 3. Sílu měříme a)skládacím metrem b)odměrným válcem c)siloměrem 4. Jednotkou síly je a)newton b)metr c)sekunda Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Použité zdroje [ ]http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/ [ ] cz/images/results.aspx?ex=2&qu=zeměkoule#ai:MP |mt:0|http://office.microsoft.com/cs- cz/images/results.aspx?ex=2&qu=zeměkoule#ai:MP |mt:0| Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, ISBN s KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, ISBN obr s. 26 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace slouží k výkladu látky – „Síla, měření síly, gravitační."

Podobné prezentace


Reklamy Google