Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. ANOTACE Prezentace je určena k výkladu kapitoly „Tělesa a látky“.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. ANOTACE Prezentace je určena k výkladu kapitoly „Tělesa a látky“."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. ANOTACE Prezentace je určena k výkladu kapitoly „Tělesa a látky“. Prezentace je doplněna obrázky k tématu, úkoly a otázkami k zopakování učiva. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák uvede konkrétní příklady těles a látek, zná vlastnosti látek a jejich skupenství. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 16. 10. 2011 Vzdělávací oblast Člověk a příroda STAVBA LÁTEK – Tělesa a látky Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_155, 8. sada, F

2 STAVBA LÁTEK Tělesa a látky Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Všechny věci kolem nás ve fyzice nazýváme tělesa. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Tělesa se liší: barvou, tvarem, velikostí, povrchem,... povrch: lesklý, matný, hladký, drsný, Tělesa jsou z různých látek. Mohou být z látek pevných, kapalných nebo plynných. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Látky -jsou ve skupenství pevném, kapalném nebo plynném. Látky: Pevné - kámen, železo, papír kapalné (kapaliny) – voda, mléko, olej plynné (plyny) – vzduch, zemní plyn, některé látky – pevné, plynné i kapalné (voda) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Tělesa a látky Tělesa Pevná Plynná kapalná Látky Pevné Plynné kapalné Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

7 Podtrhni co nepatří do řady Voda, dřevo, talíř, hlína, Židle, tabule, papír, tužka Voda v láhvi, vzduch v míči, mrak, voda, Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Vlastnosti pevných látek Pevné látky – jsou různě tvrdé, mohou být křehké, pružné nebo tvárné. Nemění snadno svůj tvar. Např. Křída – křehká Guma – pružná Porcelán – křehký Plastelína – tvárná Diamant – nejtvrdší látka Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Vlastnosti kapalných látek Kapaliny – jsou tekuté, snadno mění svůj tvar. V klidu je hladina kapaliny v nádobě vždy vodorovná. Dají se přelévat. Kapaliny nelze stlačit. vodováha Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Vlastnosti plynných látek Plyny jsou tekuté, snadno stlačitelné a rozpínavé. Některé plyny jsou hořlavé, mohou být i výbušné. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Z uvedených pojmů vyber tělesa a látky. Tělesa podtrhni a látky zakroužkuj. časopis hliník hrnek čaje hélium míč tabule hlínasklo sněhová vločka vosk pravítko lyže mléko mrak Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

12 Z jaké látky jsou tělesa v prvním sloupci? Vyplň druhý sloupec. TĚLESALÁTKY pravítko talíř svíčka lokomotiva tričko kniha Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

13 Použité zdroje OCAL. clker.com [online]. 18.11.2007 [cit. 16.10.2011]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://www.clker.com/clipart-9370.htmlhttp://www.clker.com/clipart-9370.html [2011-10-16]http://office.microsoft.com/cs-cz/images/http://office.microsoft.com/cs-cz/images/ Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 8 - 14 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. ANOTACE Prezentace je určena k výkladu kapitoly „Tělesa a látky“."

Podobné prezentace


Reklamy Google